• Mina egna dietrecept
  • Eco & Rawfood shops online
  • Tävla och vinn!
  • Kontakt
  • Mina FotoAlbum
  • Mina SlideShows
  • About Liss

©LissFit & SportyChic

~ Clean Body Fitness, Healthy Minds, Sporty Fashion & Athletic Recipes

©LissFit & SportyChic

Tag Archives: oppskrifter

Nyttigt tillbehör: Zucchini “spaghettis” wokad med mosade valnötter

23 torsdag Sep 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Ekologiskt / Rawfood, Mina Recept

≈ 19 kommentarer

Etiketter

cooking, falsk, food, grönsaker, julienne. skalare, Low Carbohydrate, Mina Recept, oppskrifter, peeler, raw, recipe, sesamolja, spaghetti, SQUASH, strimlade, valnötter, Walnuts, ZUCCHINI

Då har jag äntligen fått hem min nya Julienne-skalare – har i veckor gått runt och dagdrömt om vad jag skulle göra av egna läckra “low-carb spaghettis” av olika sorters grönsaker – och idag gjorde jag mina första “falska spaghettis” av zucchinis – som ett gott tillbehör till kycklingfileten.

100 g zucchinispaghetti innehåller ca 72 kcal – nyttiga fetter vill man ha!

Näringsfördelning per 100 g = Kolhydrater:  2,44 g – Protein: 1,55 g – Fett: 6 g

gg

Roligt å känna att även konsistens och utseende spelar en viss roll för matupplevelsen – jag tror helt bestämt att mat smakar snäppet bättre om man gör sig besväret att tillbereda, variera eller servera målet både snyggt och läcker för ögat – känner mig något mer “nöjd” efter ett sånt mål, och blir inte lika sugen på läckra efterrätter!  ;)

jj

Ingredienser:

  • 2 zucchinis (blir snyggt med både grön och gul)
  • 2 ms kallpressad rapsolja (eco) eller sesamolja
  • Ca 15 g valnötter
  • färskpressad citronjuice
  • saltflingor/havssalt

kk

[Klick to enlarge]

jj

Så här gjorde jag:

Först tvättade jag zucchinin och strimlade dem med Julienne-skalaren så jag fick lååånga fina spaghettiliknande trådar. Så hällde jag olja i woken och hettade upp den, mosades valnötterna i morteln som blandades ner i olja tillsammans med lite saltflingor.

Vidare wokade jag zucchinistrimlorna snabbt (1 – max 2 minuter) i den upphettade oljeblandningen. Woka dem bara inte för länge – då kan de bli för mjuka och geggiga!. Blandade till slut in lite squeezad citronjuice så var de klara att njutas :)

kk

Kycklingfilé, ekologiska körsbärtomater och zucchinispaghetti med valnöttsmak – gimme more!

kk

hh

* Kanske inte alla som kommer gilla nötsmak tillsammans med zucchini, så redan de närmsta dagarna tänker jag göra en annan version på dessa falska spaghettis, några av ingredienserna står redan och doftar så underbart på köksbordet  ..  :razz:

hh

Några flera recept i bloggen med zucchini/squash:

  • Veckans dietmat i bilder
  • Ugnsbakad vildlax med raw zucchinisallad
  • Laga lätt: Squash-soppa m/kyckling och broccoligratäng
  • Squashpizza på grov botten

 

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Lätta currykryddade minigratänger gjort på blomkålsris, frukt och mager köttfärs

09 torsdag Sep 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 11 kommentarer

Etiketter

blomkålsgratäng, blomkålsris, dietmat, diett, kalorisnåla, Mina Recept, oppskrifter, portionsformar, ramekins, smalmat

Mmm…yum! Dessa currykryddade portionsgrätenger gjorde jag för ett par dagar sedan på diverse restmat jag hade i kylen… blev såklart gott.. cuz I just love the taste of curry!

hh

1 st portionsform (kring 170 g) innehåller ca 135 kcalNäringsfördelning per portionsform: Kolhydrater: 9 g – Protein: 12 g – Fett: 5 g

kk

Ingredienser:

  • Ca 500 g blomkålsris (2 blomkålshuvud)
  • 200 köttfärs (5% fett)
  • 2 ägg
  • 25 g russin
  • 1 tärnad äpple
  • 1 dl lätt kokosmjölk
  • 1 pressad vitlöksklyfta
  • 1 finhackad klyfta chalottlök
  • 50 g riven vitost (5% fett)
  • Kryddor/smak: Curry, Mangocurry, riven muskotnöt, salt, peppar.

gg

hh

Så gjorde jag:

Blomkålsrisen: körde blomkålshuvuderna i köksmaskinen så jag fick finfina gryn. Skall du bara ha dem som tillbehör så blanchera dem snabbt eller ånga dem några minuter i micron. Till gratängen behöver blomkålsrisen inte “kokas” i förskott då de ju blir det i gratängformerna. Ha dem råa i smeten ;)

Den stekta köttfärs blandades ner i blomkålsrisen. Så rörde jag in båda äggen, den hackade chalottklyftan, kokosmjölken, det finhackade äpplet och pressade vitlöksklyftan. Kryddade lite efter smak med kryddorna i receptet.

Till slut smorde jag 4 eldfasta portionsformar (ramekins) plus en liten rund eldfast form med lite rapsolja, fördelade smeten i dessa och fördelade den rivna osten över. Stektes på ca 200 grader mitt i ugnen i kring 30 minuter.

Ready to dig in! :razz:

hh

hhKatten brukar ju ibland följa med på vad jag håller på med i köket.. bra nyfiken e han.. och kanske lite småsugen..hi..hi  :D

gg

*Gott som mellanmål dessa minigratänger – bara att ta ut från kylen och värma upp. Eller varför inte slopa köttfärsen och istället ha portionsgratängen som tillbehör till kyckling, lam eller tofu.

kk

Receptets näringsfördelning;

jj

hh

Flera lätta gratäng-förslag i den här bloggen:

hh

  • Lättlagad: Ost- och bacongratinerad blomkålsmos
  • Proteinrika minigratänger med räkor och ost
  • Bobotie – fruktig sydafrikansk köttfärsgratäng med goda kryddor och mango-chutney
  • Laga lätt: Squash-soppa m/kyckling och broccoligratäng

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Part 2: Nu kan du ladda hem mina dietrecept på mellis- och lunchfavoriter

25 onsdag Aug 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina Recept

≈ 19 kommentarer

Etiketter

broschyr, diet, download, gratis, hittarecept, ladda ner, laga lätt, last ned, lunch, mellanmål, Mina Recept, oppskrifter, recipes, samling, smalmat

Då var det dags att göra nåt mer matnyttigt i bloggen igen – som lovat kommer här andra delen av min dietreceptsamling. Riktigt roligt å se att så många har laddat ner den första receptsamlingen på söta godsaker! :D

Den här gången har jag plockat ihop de mellanmål & lättluncher jag tycker mest om, gamla som nya, och som jag gärna käkar både on/off diet – oh well okej då,” off diet” kör jag ofta med lite större eller mer kaloririka versioner – shouldn’t be a secret to anyonw  :razz:

hh

Varsågoda – här kan du ladda ner min receptsamling på mellisar/lättluncher

jj

gHmmg

Hmmm…. ja vilka recept ska vi plocka ihop tills nästa gång då? Antingen middagsrecept eller snacks & tillbehör hade jag tänkt ..  men vi får väl se vad ni tycker om receptsamlingen ovan först :)

gg

Del 1:

Nu kan du ladda hem mina sötaste favorit dietrecept

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Part 1: Nu kan du ladda hem mina sötaste favorit dietrecept

15 söndag Aug 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kökskemi, Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 15 kommentarer

Etiketter

diet, folder, gratis, häften, ladda ner, Mina Recept, nyttiga, oppskrifter, sardinien, sunne

Jag vet det inte alltid är så enkelt att hitta fram i receptdjungeln jag har skapat under mina bloggår  – recepten finns ju utspridda lite här och där – helt ifrån mina 2 tidigare bloggar samt i gamla receptalbumet och fram till dagens fitnessblogg – så därför har jag nu samlat mina favoriter i olika pdf-filer som du lätt kan spara ner på din dator… om du vill.

Jag börjar såklart med mina sötaste favoriter som jag vet många av mina bloggbesökare tycker om – filen innehåller bl a mina mesquite-pannkakor, protein panna cottas, olika kakor, smoothie, chokladmousse och sufflé… varsågoda!

Download my PDF-sweeties here!

Ladda ner Lissfit's favorit dietrecept sweeties

No som följt min blogg ett tag vet redan att mitt mål är att en dag enbart använda naturliga ingredienser i mina recept, gärna rawfood, närproducerad, sesongbaserad och ekologiskt… allt för att gynna kropp & själ på bästa sätt. Är nog inte helt där än, men tycker jag har kommit gott på väg… so far… och delar gärna med er på vägen! :razz:

jj

*Nesta receptsamling kommer innehålla mina goda och nyttiga mellis-recept! :D

hh

En bild av mig på Sardinien förra veckan – fullspäckad med läcker Italiensk mat. Men nu blir det lite andra bullar framöver – kring 14 kilos skall bort med bra mat (och träning)! But NOT without my sweeties! ;)

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Julgodis: Färgrika chokladbollar i 4 olika smakar

17 torsdag Dec 2009

Posted by Liss in Ekologiskt / Rawfood, Mina fotos, Mina Recept, Råläckert

≈ 11 kommentarer

Etiketter

choklad, chokladbollar, julgodis, konfekt, Mina Recept, natural, nyttigare godis, oppskrifter, rawfood, sjokoladekuler, tryffel

Ho..ho..ho… ja så har man åtrigen fått släppa fantasin loss på köket, och senast igår kväll blev det lite trillande av mumsig julgodis.. kände mig riktigt sugen på att göra chokladbollar igen (utan någon form för restriktioner) i tillägg till att man också ville prova några av rawfood-varorna som nyligen kom i posten.

Det hela slutade iallafall med 4 olika läckra smakar, alla lätt sötad med yaconsirap som är ett naturligt flytande sötningsmedel med lågt GI och kan bl a användas av diabetiker:

Och visst blev det gött!... vi talar ju trots allt om härlig smält choklad här…mmmumsy …  och så blev det ju rätt så snyggt på tallriken också! Har inte följt någon recept eller kaloriplan  – bara blandat efter vad magen och hjärtat begär. ♥


Chokladbollar med fikon, cointreau och sesamfrön:Smält choklad (både ljus & mörk), Yacon sirap, fiberhavregryn, hackade rawfood-fikon blötlagda i cointreau apelsinlikör, och så lite kokossmör. Rullades till slut i konditorfärgade sesamfrön.


Chokladbollar med rispuffar, tranbär och kokosnötsmör:Smält choklad (både ljus & mörk), Yacon sirap , rispuffar, vaniljarom, rawfood tranbär och kokosnötsmör. Pudrad med kanel och florsocker.

llllllllllllllllllllllllllllllllllllll tarlalala

Chokladbollar med glögg, pekannötter och mandelsmör:Smält choklad (både ljus & mörk), Yacon sirap , fiberhavregryn, lättglögg, hackade pekannötter och mandelsmör. Rullade i konditorfärgade kokosflingor.

tralalalalala mellomrom va jo heilt umulig idag

Frasiga chokladbollar med all-bran cornflakes, apelsinlikör och makadamianötsmör:Smält choklad (både ljus & mörk), Yacon sirap, all-bran cornflakes, cointreau apelsinlikör och makadamiasmör. Garnerad med hackade mandler och lime-skal.

jjjjjjjjjjjjjjj

Minneskort på några av ingredienserna:Fick ju ta kort under “tillverkningen” så att jag kunde hålla lite koll på vilka smaker som hörde till vilka koppar och kar… snurrigt värre  ;-)

:razz:

“I trust Christmas brings to you

its traditional mix of good food

and violent stomach cramps.”


Ebenezer Blackadder i  “Blackadder’s Christmas Carol” (1988)

:lol:

Tidigare relaterade inlägg:

  • Pampiga chokladbollar
  • Sjokoladepunsjboller (Part 3)

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Lätt och god kålpudding med currysmak och fyllda kronbottnar

28 onsdag Okt 2009

Posted by Liss in Uncategorized

≈ 6 kommentarer

Etiketter

kalorifattig, kål, kålpudding, laga lätt, lingon, Mina Recept, oppskrifter, smalmat, tyttebær

Det var jammen dags att jag efter snart 9 år i Sverige provade mig på att göra en kålpudding. Namnet låter väl inte direkt så gott och är nog orsaken till att jag inte smakat den än… altså 9 år förlorad i kålpuddingens frånvaro..  men gissa om det doftar underbart av ugnsbakad vitkål! :-)

Dagens variant: Till lunch i dag blev det 200g kålpudding med lite annorlunda tillbehör (gick tyvärr tom för lingonsylt igår); 2 värmda kronbottnar som jag fyllde med 50 g tzatziki och lite grillkrydda pluss 25 g Apetina osttärningar till. Totalt på tallriken : ca 197 kcal

kaalpudding ost kronbotten tzatiki

Ingredienser:

  • 1600 g vitkål
  • 2 pk köttfärs (5 % fett)
  • 210 g äggvita
  • ca 4 dl köttbuljong
  • 1 gul lök
  • 30 g sojasås
  • ca 5 g rapsolja till ugnsformen

Krydda/smak:

  • Salt & Peppar, mango curry, garam masala
  • ev sötningsmedel (istället för sirapen)

Som ni ser ovan gjorde jag (som vanligt) min egna lilla vrid på ett par originalrecept jag hittade.. har visst fått tokdilla på alla möjliga indiska kryddor för tiden…

kalpudding collage

Följande procedyr utfördes med andakt:

Kålen strimlades och bakades mjuk i ugnen (i själva långpannan) med några gram rapsolja… så adderade jag några droppar sötningsmedel i samt sojaoljan. Därefter blandade jag in köttfärsen och den strimlade löken jag hade lättstekt med kryddorna. Till slut hällde jag köttbuljongen och äggvitan över. Stekte hela lådan mitt i ugnen på lite under 200 grader i ca 45 minuter.

Resultatet blev en stor doftande ugnslåda, och då har man lättillgänglig mat i flera dagar som lätt varieras med olika tillbehör – lingonsylt är helt outstanding till kålpuddingen.

100 g kålpudding från receptet ovan ger ca 48 kcal.

Näringsfördelning:

kalpuddingen graph

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Tacos light, lax med sötpotatis samt kesomums

24 tisdag Feb 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

fett, fettisdagen, hälsokost, hälsosamma, healthy, kesokesella, mat, mellanmål, middag, Mina Recept, nutrition, nyttig, oppskrifter, sunnere

De senaste dagarna har man gjort målen liiite nyttigare igen, och det har häller inte varit särskild svårt att låta bli frossan i bakverk (jag älskar verkligen bröd och bullar!) .. och idag som det är Fettisdagen och allting.. aoch!

Det har varit skönt att slippa tänka på vad man skall/borde undvika under en period, lika skönt som det är att börja göra mer av just det igen …  och såklart både känns och syns det liiite på kroppen redan .. det räcker som sagt med att byta ut eller ta bort det jag vet jag inte riktigt behöver.. it works for me as usual..

Några av de senaste dagarnas mål som gör det lätt att äta liiite nyttigare:

Tacos; byter bara ut några av de sedvanliga ingredienserna med bl a 5% köttfärs, 10% riven hårdost, lättkesella (eller hemmagjord guacamole) och osötade majskorn. Men jag har för längst tröttnat på de smaklösa tortillasbröden av fullkorn, så vanliga vetetortillas får stanna):

tacosmiddagar

Gårsdagens middag…alltid lika gott!: Ugnsbakad lax + en halv mikrad sötpotatis + 1 ugnsgrillad majskolv m/vitlök:

laxemiddag

Det lilla mellanmålet/efterrätten jag alldrig tröttnar på: Kesokesella: hälften minikeso + hälften lätt kesella med valnötter och fun light (just nu rabarber/hallonsmak):

kesokesella

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Gott och snabblagad bröd för den otåliga

16 fredag Jan 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

baka, bake brød, bakepulver, bi-bröd, bikarbonat, bikarbonatbröd, bröd, brödlimpa, brødbakst, brødkrydder, energibrød, GI, GI-brød, Ginger, grovbrød, grovt bröd, hälsobröd, helsebrød, limpa, limpor, Mina Recept, mortel, nyttig, nyttigt, oppskrift, oppskrifter, pepparkakskrydda, proteinpulver, smalmat, snabbröd, snabbt, soda bread, solsikkekjerner, sunt brød, värme

Så enkelt och så gott! Ibland har jag inte tålamodet att vänta på att bröddegen skall gästa… då blir det bikarbonatbröd.

Går ju ganska snabbt att blanda allt, hälla det i formen och sätta det i ugnen.  Med utgångspunkt från ett “grundrecept” jag använder så ersätter/byter jag ut det jag själv vill ha i eller som jag har tillgång till i matskåpet av olika mjöltyper som dinkelmjöl,  rågmjöl, kross, etc samt färska brödkryddor:

brod1-238x300

Och såklart mina favoriter som ger brödet godaste smaken och riktig tuggmotstånd: solroskärnor, pumpafrö, och hackade valnötter + 1 till 2 dl bake pro (proteinpulver som tål värme). Lite strödadlar eller honung besörger den goda sötman i brödet.

Mmmm.. några skivor med norsk geitost eller brunost på nygräddad bröd en lördagskväll så är jag i himmlen för en liten stund…tokgott! Ersätter glatt lördagsgodiset:

brod2-300x203

Bästa brödkryddan gör jag gärna själv med morteln: lite färskstött kryddnejlika, kardemumma, muskotnöt, anis eller fänkål .. som jag ibland blandar med lite pepparkakskrydda eller malen kanel … however you like it!:

mortel-300x251

Här finns receptet jag brukar utgå från: Lättlagad GI-limpa

NB! Att bikarbonaten förstör B-vitaminerna i mjölet är jag inte särskilt bekymrad över då jag ätar tillräckligt med näringsrik mat i vardagen.

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Glutenfritt majsbröd

29 lördag Nov 2008

Posted by Liss in Glutenfritt, Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 1 kommentar

Etiketter

allergi, allergikere, baking, bröd, brödmat, gluten, glutenfri, glutenfritt, gryn, hälsosamt, kesam, kesella, magen, mais, maismel, mat, mexikansk mat, nyttigt, oppskrift, oppskrifter, polenta, sunn

Det är lördag eftermiddag och jag blev till slut sugen på något som liknar brödmat, men gärna något som jag inte sväller eller får ont i magen av de kommande dagarna.  Tänkte först göra ett kesobröd, men så kom jag över ett recept på majsbröd från Paraguay…

Såklart ville jag testa, och fick som vanligt göra min egna lilla vrid på det .. (hade tyvärr ingen lök att steka i så jag hällde i lite fruktsocker för att få en söt smak) .. Jag lät majskornen förbli hela och så använde jag också majsmjöl för polenta.

29-nov0004-300x192

Oavsätt så blev det gott! Och så tjockt, mustigt och fint också, lite ala foccacia. … och ja, lagom nyttig också törs jag seja! Och helt utan vanligt mjöl eller jästningsmedel. Tror det här brödet skulle smaka kanon med hemmagjord guacamole.

Receptet hittar du här

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Dagens nyttiga lunch- och middag

24 måndag Nov 2008

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina Recept

≈ 1 kommentar

Etiketter

bacon, fullkorn, kalkon, kött, Kosthåll, krepsehaler, lunch, lunsj, mat, mattips, middag, middagstips, Mina Recept, näringsrik, næring, omelett, oppskrifter, protein, proteiner

24-nov0013
Dagens middag blev en lite nyttigar utgåva av min favorit Ugnsgräddad baconpasta:
Fullkornsmakaroner
Stekt kalkonbacon
Sås:
Minimjölk
Vitlök
Aromatkrydda
Peppar
Tillbehör:
Snabbstekta haricot vertes
Riven 10% ost till gratinering
Gräddas i ugnen i ca 10 minuter.

Baconpastan blev extra god i dag.. för att boosta den med lite extra proteiner stekte vi kycklingfileter och hackade i dessa inna gratineringen.

Även dagens lunch blev både enkel, näringsrik och mättande: Potatisomelett med kräftstjärtar… kanongott efter dagens träningspass:

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Kallpressad, ekologisk rapsolja och trumpetsvamp

30 lördag Aug 2008

Posted by Liss in Ekologiskt / Rawfood, Fritid, Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 5 kommentarer

Etiketter

økologisk, økologisk dyrket, bodens marked, bondens marknad, ecological, eko, ekologiskt, Ekologiskt / Rawfood, ekologiskt odlad, honning, jetingar, kantareller, Kosthåll, krav, kravmärkt, marked, massopp, matsvamp, matvarer, Mina Recept, närproducerad mat, nærprodusert mat, oliovolja, olja, olje, oppskrifter, rapsolje, sopp, svamp, svampar, svamprecept, tasteline

.. hemmaodlade körsbärtomater, osötad hemmagjord sylt (blåbär, hjortron och lingon) samt läcker trumpetsvamp blev dagens fångst på Bondens egen Marknad. Kan varmt rekommendera att handla på dessa marknader!

Så nu ser jag verkligen fram till att få göra något gott och enkelt av denna svampen (kostade10 kr per hektogram). Det blir sannolikt att steka och krydda den som tillbehör i dagens sallad och soppa… kommer bli så yummy! Skal visa dig lite senare. Smakar ju liiite extra gott när maten är närproducerad. :-)
Kändes nog lite “fattigt” att gå runt i stan och känna allvärldens underbara matdoftar och inte få njuta av något.. särskild bagerierna är såra punkter ..he..he.
Jag är inte alls stolt över min “disciplin” att låte bli godiset .. kände bara hur dödstrött man är på detta med diet.. men nu är det ju bara 1 vecka kvar!!

Damen som solde den goa rapsoljan (40 kr) solde också massor av honungsvarianter, och hade faktiskt med sig ett litet genomskinligt “getingbo” med en drottning i mitten (se bilden nedan). Bzz! SeYouLater!

Hos Tasteline hittar du massor av svamprecept.

Läs också SvampGuiden (allt om svamp).

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

Matbilder från dieten

08 tisdag Jul 2008

Posted by Liss in Uncategorized

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

bilder, bloggen, choklad, deff, deffe, dieting, dietkaka, Dietkost, diett, eple, food, fullkornsmakaroner, fullkornsris, grön te, guakamole, havregrynsgröt, jordbær, jordgubb, kajennpeppar, kesam, kesella, keso, kost, Kosthåll, kyckling, laga lätt, lax, lätt, lågkalori, lövbiff, mager, mat, matretter, melongodis, Mina Recept, nötter, nutrition, nyttig, oppskrifter, proteinpulver, quorn, quornbitar, quornfärs, sejbiff, sjokolade, sunn, sylt, viktnergång, vinäger, vitlök

Samlade ihop ett litet axplock med bilder från de senaste veckornas måltider under dieten, mycket av det här ätar jag varje dag plus det jag redan har postat i bloggen. Samt havregrynsgröt m/proteinpulver & nötter varje morgon …året runt .. ett riktigt måsten för mig .. har inte tröttnat än efter så många år :-)
Kanske inte allt ser lika läckert ut i allas ögon, men jag skulle inte äta det om det inte smakar riktigt gott! Snabbt går de att tillaga, och så innehåller måltiderna precis så mycke fett, proteiner och kolhydrater jag vill ha i ett mål, det räknas ut i datorprogrammet jag använder (gratis). Och ..kajennpeppar, vitlök, olja/vinäger, kanel samt en rad andra goa kryddor sätter ju fart på det mesta, också smaken ;-) Större bildformat finns i mitt Receptalbum.

Spread the Word!

  • E-post
  • Skriv ut
  • Share on Tumblr

♣ Online i bloggen nu:

♣ Huvudkategorier

  • SportyChic Shop
  • Träning
  • Mina Recept
  • Glutenfritt
  • Diet, Laga lätt
  • Shopping
  • Fashion
  • Träningsoutfits
  • Ekologiskt / Rawfood
  • Övningar
  • Mina träningsvideos
  • Receptvideos
  • Våra Devon Rex katter
  • Resor, Semester & Hotel

♣ Mina bästa recept:

♣ Etiketter

biceps bilder Diet, Laga lätt Dietkost exercise fett Fitness frukt glutenfritt gym jogging karbohydrater kcal kläder kolhydrater Kosthåll laga lätt low-carb lättlagad lår löpning mat Mina fotos Mina Recept nyttig oppskrift outfit pass powerwalk promenad rawfood rygg Shopping smalmat Sport styrketräning tips trening Träning träningskläder Träningspass Videos Västerås workout Övningar

♣ Pick a word:

Cool & Fun Den mentala biten Diet, Laga lätt Ekologiskt / Rawfood Events Fashion Fitness Fritid Glutenfritt Hälsa Kardio Kosthåll Laktosfritt Löpning Mina fotos Mina Recept Resor, Semester & Hotel Råläckert Shopping Sport Tips & Tricks Träning Träningsoutfits Träningspass Träningsutrustning & duppeditter Träningsvideos Tävlingar Uncategorized Utan ägg Övningar
Slideshow: Fitnessfestivalen 2009

♣ Close Up Pic’s:

SportyChic Sweden
bloglovin

♣ Min träningsdagbok:

♣ RSS SportyChic bloggen

  • PRESENTKORT
    Ja nu äntligen kan vi erbjuda dig möjligheten att shoppa sportiga presentkort till nära och kära från vår online shop! Det är verkligen en utmärkt lösning att ge den lyckosamma mottagaren möjligheten att få välja själv – det brukar göra succé! PS! ...presentkorten är såklart av den snygga sorten ;)
  • Missa inte! Få 15% rabatt under hela Alla Hjärtans Dag!
    Vi ger dig hela 15% rabatt när du använder rabattkoden nedan under Alla Hjärtans Dag imorn!
  • Medan vi väntar på flera vårnyheter: Rosaröd Valentines-stämning
    Visst har vi också ett härligt urval av snygga street- och träningskläder i röda och rosa nyanser - alldeles fullvärdiga en rosenröd Alla hjärtans dag ♥ ....och mer skall det bli under våren folks! ;o)
  • Fräckis nyhet: Rosarutig huvjacka
    En riktigt häftig street-style huvjacka med fräckt rosarutigt mönster. För dig som inte föjer fårflocken: Finns i storlekar från XSmall till XLarge
  • NYHET: Tuff streetwear tröja med snygga blå detaljer
    En ny cooool snygging i shoppen idag – i tufft svart/grått mönster av 100% bomull med snygga blå detaljer både på knytningen, trycket och på insidan av den generösa halsen. Najs price too! ;o) (Finns just nu i storlekar från XSmall till XLarge)

♣ LissFit på YouTube

♣ SportyChic på Twitter

  • Ja nu äntligen kan vi erbjuda dig möjligheten att shoppa sportiga presentkort till nära och kära från vår online... http://t.co/vgFlgfud 21 hours ago
  • För de som inte vill ha fettisdagens semlor imorn: Prova dessa mjölfria, glutenfria & sockerfria peanut butter... http://t.co/dR6fbVV3 4 days ago
  • SportyChic's Valentin-erbjudande i shoppen: Använd rabattkoden nedan och få 15% rabatt under Alla Hjärtans Dag... http://t.co/16Evf4Ou 1 week ago
  • Medan vi väntar på flera vårnyheter: Alla Hjärtans Dag stämning - SportyChic-bloggen http://t.co/Z6kZzfxX 1 week ago
  • http://t.co/zfgUMXb2 Varför knapra en massa kosttillskott när det... http://t.co/4UFgLdZh 2 weeks ago
Follow @SportyChicFit

♣ Kategorier

  • Cool & Fun (41)
  • Den mentala biten (27)
  • Diverse (155)
    • Events (43)
    • Fritid (49)
    • Hottie (9)
    • ShowBiz (8)
    • Tankar (9)
    • Tävlingar (25)
    • Tips & Tricks (30)
  • Ekologiskt / Rawfood (54)
  • Fitness (53)
    • FitMom's (5)
    • Fitnessprofiler (19)
    • Fitnesstävlingar (6)
    • Fitnessvideos (7)
  • Hälsa (45)
    • Hälsa & Forskning (16)
    • Stress (3)
    • Visste du (4)
  • Kosthåll (241)
    • Combo Food (4)
    • Diet, Laga lätt (112)
    • Kökskemi (2)
    • Mina Recept (185)
      • Glutenfritt (48)
      • Laktosfritt (20)
      • Utan ägg (20)
    • Råläckert (42)
  • Mina fotos (219)
  • Our House (3)
  • Röstningar & Tyck till (2)
  • Resor, Semester & Hotel (23)
  • Shopping (127)
    • Erbjudande (3)
    • Fashion (65)
    • Outfits (12)
    • Träningsoutfits (55)
    • Träningsskor (6)
    • Träningsutrustning & duppeditter (36)
  • Skönhet & sånt (14)
  • Sport (37)
  • Träning (282)
    • Övningar (42)
    • Inspiration & Tips (18)
    • Kardio (48)
    • Löpning (47)
    • Träna hemma (15)
    • Träningsmusik (13)
    • Träningspass (183)
  • Uncategorized (28)
  • Våra Devon Rex katter (5)
  • Videos (56)
    • Mina träningsvideos (18)
    • Receptvideos (5)
    • Träningsvideos (22)
    • Videoblogg (3)

♣ Senaste kommentarer

Frank on Eco & Rawfood shops o…
Linda on Mina egna dietrecept
Liss on Mina egna dietrecept
Helene on Mina egna dietrecept
Liss on About Liss
Pia on About Liss
Gabrielle on About Liss
Liss on About Liss
Pinglo on About Liss
Liss on New In: Mörk gråmelerad byxa i…
Malin on New In: Mörk gråmelerad byxa i…
Ingegerd on Eco & Rawfood shops o…
Kryddig butternut-ma… on Mina egna dietrecept
Kryddig butternut-ma… on Glutenfri low carb pizza
Mathilda on Backsprintar lockar fram vildd…

♣ LissFit stödjer:

  • GeBlod
  • Friends
  • Autism- och Aspergerförbundet

♣ Rekommenderar gärna:

  • Runner's World
  • Fitness Magazine
  • Betongkjerring
  • Antidoping.no
  • Träningskompisen
  • Muscle & Fitness Hers

♣ Sporty Blog Love:

  • Emla
  • Anna
  • Catrin-tin
  • SuntHjerte
  • Trejna
  • Norrlandseliten
  • Christian Svensson
  • Maod
  • Znuttan
  • TrendOträning
  • Susannes blogg
  • Lotta
  • Sara Sofia
  • Anneli Johansson
  • Nenne
  • Jenny Söderberg
  • Annika Summel
  • Maria Andersson
  • Norah
  • Sandra
  • Ulrika
  • Fredrik
  • Ulrika Merkel
  • Ann-Karin
  • Anna Maria Lacatus
  • Cissi
  • Marysomeone
  • Christian
  • Tina Malmberg
  • Rebecca Selvert
  • Linda
  • Annikas Blogg
  • Pinglo
  • Line Wilkens
  • Jeanette
  • BadGear
  • Mot formen
  • Emma Elena
  • RockaByeLife
  • FreshForLife
  • Kristina Persson
  • Lotta Smedetun
  • Träningslära

♣ Senaste inläggen

  • Sportiga presentkort
  • Baka nyttigare: Glutenfria peanut butter cupcakes med jordnöts-frosting
  • Iskrig
  • Hjärtliga pannacottas på mandelmjölk
  • Alla Hjärtans Dag-erbjudande: Hela 15% rabatt i shoppen idag!
  • Sporty Fitness Outfits: Rosaröd Valentine eller Blue Mood
  • 18 km skridskoåkning på gungande sjungande is
  • Dagens nyttiga lunch: Low carb-burgers med lätt tzatziki
  • Badkläder: Nya bikinis och monokinis
  • Dagens duppedips
  • Vilken skillnad!
  • Fräck nyhet: Rosarutig huvjacka
  • Januari månads träningssammandrag och variation
  • Enkel, nyttig och god brunch: Porcherade ägg på sojafilé med sallad
  • Bambi på isen grejade newbie-milen på långfärdsskridskoåkning
  • Tuff nyhet: Street-style tröja med snygga blå detaljer
  • Nyttigare snacks: Chokladfondue med frukt och bär
  • BeachWear teaser: Beach 2012 motivation boost
  • Ice bikin’ n’ snow joggin’ vid’
  • VÅRNYHET: Street style leggings med coola färgprints
  • Laga lätt och gott: Ugnsgratinerad tuna-squash med sesamfrön
  • Be Happy, Go Skiing
  • Äntligen REA! Fynda snygga träningskläder och modekläder på SportyChic’s januari-rea!
  • Rullar igång snöbollen 2012
  • Sprang vilse i Rocklundaspåret
  • Julkul för Legolas
  • Part 3: Gratis minikokbok med nyttiga julrecept
  • Tagga/skicka in bild på dig…
  • Glamnytt: Leggings med glittriga stenar eller svart strass
  • Härligt mjuk och lurvig pälsväst med zip-skärp
  • Frosty, soligt och halt kombikardio pass
  • Ny snygg spinningbyxa med vadderad gren – happy spinning butt!
  • Mössor med renmönster och vit fuskpäls
  • New in: Snövit zip-hooded fleecejacka med lilavioletta inslag
  • Tävla och vinn glammig julklapp!
  • Nya lilla Facebook-shoppen öppen
  • Vintermönstrad tröja med dubbel polokrage
  • Presentinslagning med korthälsning
  • Skynda och fynda smashing BH-topp
  • Som en vintersaga: Snövit väst i skön fuskpäls-kvalité
  • Helgens mjuka nyhet: Stickad miniklänning med elegant cowl-hals
  • NEW IN! Läcker träningsbyxa med blå sport mesh och V-midja
  • Dagens snygga nyhet: Cool huvtröja i grå och rosa nyanser
  • Outfit Idea: Mixa metallic, stretchigt, stickad och päls
  • New in! Underbar stickad kofta med empireliv och fuskpälsdetaljer
  • Träningsnytt från Gateira: Tuff löpartights och löpartopp med coola sport mesh-detaljer
  • Don’t freeze with da fleece: Multi-tube och pannband
  • Nya mjuka accessoarer: Skotskrutig pälsmössa i 3 olika färger
  • Värmande höstnyheter: Öronmuffar och korta benvärmare i leopardmönstrad fuskpäls
  • Läcker nyhet: Rosa zip-hoodie fleecejacka
  • SportyChic’s fitness fashion slideshow
  • Red Hot Chili Peppers-outfit
  • New In: Mörk gråmelerad byxa i 5-ficksmodell
  • Flera kramgoa teddy-fleece hoodies för kyliga dagar
  • Veckans friska lätt-mellis: Tropisk kesokesella
  • Gosig höstnyhet: Puderrosa teddy-fleece hoodie
  • Kryddig butternut-marmelad light på low carb salvia-mackor
  • Backsprintar lockar fram vilddjuret ..
  • Glutenfri low carb pizza
  • 20 chin-ups..
  • Low carb snacks/tillbehör: Våffelstekta aubergineskivor med parmesan
  • Morgonmilen med träningsverk
  • Defluffing-rehab efter franska kolisar
  • Morgonjogg i Paris
  • Tjejmilen
  • Fobier..
  • Hemmagjord sportdryck..
  • Shopping: Strålande vacker fitness topp och nya sportglasögon
  • Veggies
  • Low carb: Feta-fyllda köttbullar med pesto-zucchinispaghetti
  • Dagens 3 sköna
  • Legolas..
  • Power hula hoop…
  • Midnattsloppet 2011: Från gråt till att skratta hela milen
  • Lättlagad efterrätt: Indisk shrikand light
  • Glutenfritt, proteinrikt och low carb: Belgiska Tofu-våfflor såklart!
  • Mother and Son – on da run
  • Tuff löpartights med rosa sport-mesh
  • Low carb blåbär-clafoutis
  • Midnattsloppet x 2
  • Aprikosfärgad träningslinne med ruffle T-back
  • Skall springa La Parisienne-loppet i Paris
  • Sport BH med Dry Mesh och X-rygg
  • New in! Rockwear träningstillbehör och träningskläder
  • Toppenhelg med Slipknot och Power Big Meet
  • Mot flera millopp: Tjejmilen och IFORM-loppet 2011
  • Träningstillbehör: ny midjeväska till cykel- och löppassen
  • Laga lätt: Gordon Ramsay’s kandiserade miniäppelkaka gone light
  • Nyhet i träningsshoppen: Trendig skimrande capribyxa
  • Sommarlätt träningsmode: Turkos-sjögrön hoodie och shorts från Gateira
  • Scanna in dig på SportyChic med mobilen
  • Inkommande träningsmode: Glammig dancing queen träningstopp
  • Kolla in SportyChic Sweden’s träningskläder
  • Svenskt Grand National 2011 steeplechase
  • Ett rejält lyft med nya fräscha träningsmaskiner
  • Low carb rabarber-ostpaj med skogsbär
  • Designar träningskläder…
  • Refreshingly raw: Grön sencha iste med apelsin, ingefära och mynta
  • 8 mils cykellopp avklarad idag
  • Gilla SportyChic träningsshop på Facebook

♣ Våra resor & restips:

  1. Buenos Aires, Argentina
  2. Budapest, Ungern
  3. Prag, Tjeckien
  4. Bad Gastein, Österrike
  5. Berlin, Tyskland
  6. Istanbul, Turkiet
  • View my profile
  • Create your own travel map or travel blog
Add to Technorati Favorites BlogRankers.com Blogglisten Hälsoblogg Blog Directory

♣ Spam Blocked

3 339 skräppostkommentarer blockerade av
Akismet
wordpress statistics

Blogga med WordPress.com. Tema: Chateau av Ignacio Ricci.

loading Avbryt
Post was not sent - check your email addresses!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.