• Mina egna dietrecept
  • Eco & Rawfood shops online
  • Tävla och vinn!
  • Kontakt
  • Mina SlideShows
  • About Liss

©LissFit & Multi SportyChic

~ Clean Body Fitness, Healthy Minds, Sporty Fashion & Athletic Recipes

©LissFit & Multi SportyChic

Tag Archives: oppskrift

Höstens nyttiga tillbehör: Ljummen sallad med butternut pumpa, kikärter och tahinidressing

06 onsdag Okt 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Ekologiskt / Rawfood, Mina fotos, Mina Recept

≈ 4 kommentarer

Etiketter

allhelgonaafton, bra fett, butternut, gresskar, halloween, kikärter, Mina Recept, muskattgresskar, oppskrift, pumpa, pumpkin, recipe, sallad, sesampasta, sesong, smalmat, tahini

jj

2 sexiga butternuts väntar på att få visa sin vackra läckra insida:


hh

Vackra färger ute, och nestan lika vackra inomhus – iallafall med tanke på dagens goa tillbehör. Köpte hem 2 butternut squash före helgen och har sedan dess ”dagdrömt” om vad jag ville göra på dem … gärna nåt värmt som passade nu när hösten är här.

Det blev till slut en ljummen och mustig pumpasallad kryddad med färsk koriander och persilja – en riktigt god och spännande kombination inspirerad av Orangette”s recept. Och inte minst blev det för mig riktigt välbalanserad näringsmessigt tillsammans med 1 st kycklingfilé.

Tahinidressingen går ju att skippas om man nu skulle lida av svår fettångest – men annars rekommenderar jag att blanda ner en lagom gnutta i salladen – nyttiga fetter, protein etc i sesampastan! And the combination makes your taste-buds sing! ;) k

 

 

Ljummen & mustig höstsallad redo att att mumsa i sig:100 g pumpasallad = 80 kcal

Kolhydrater: 10 g – Protein:  3,21 g – Fett: 2,97 g

gg

Ingredienser till den värmande butternut salladen:

  • ca 600 g kött från 2 st butternut pumpa, rostad och tärnad
  • Ca 250 g kokta kikärter
  • Ca 1/2 röd lök, hackad
  • 2 ms extra virgin olivolja
  • 1 medium vitlöksklyfta, krossad
  • saltflingor
  • färsk koriander och/eller persilja, hackad (jag tog båda)

kk

Pumporna delade jag i två och placerade halvorna med köttsidan ner på ett bakplåtspapper och rostade dem i ugnen på kring 220ºC i ungefär 20-25 minuter (låt dem bara inte bli för softa eftersom man ju vill tärna dem efteråt). Så lät jag pumporna få kyla ner sig innan jag skopade ur kärnor och trådar, och tog sedan bort skalet och tärnade dem.

Vidare hällde jag vitlöken, oljan, löken och kikärtorna i woken och värmde upp försiktigt och blandade till slut ner pumpatärningarna samt hackad koriander & persilja. Done!

kk

Tahinidressingen:

 

hhTahinidressing – följande ingredienserna rördes gott ihop i en skål:

  • 3 ms light raw tahini (organic fair trade)
  • kring 1 till 2 ms färskpressad citronjuice
  • 1 liten vitlöksklyfta, pressad
  • ca 1 dl kallt vatten – beroende på hur tjock du vill ha dressingen
  • 1 ms extra virgin olivolja
  • saltflingor

jj

 

En liten bildecollage från proceduren  [klick to enlarge]

 

h

Butternut-salladens näringsfördelning (tahinidressing inte medräknad):



 

Tidigare recept med pumpa:

Lättare och kryddig pumpakaka

Nyttigt och crispy Halloween-snacks: färskrostade pumpafrön med mangocurry-smak



Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Smal och smäcker morotskaka med citronostkräm och goa kryddor

14 tisdag Sep 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Glutenfritt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 17 kommentarer

Etiketter

carrot cake, dietmat, gulrotkake, kake, kalorisnål, mager, Mina Recept, morotstårta, oppskrift, recipe, smal, tårta

Som lovat kommer här en ”remake” av helgens goa morotskaka. Gick snabbt å göra den i går eftermiddag, och den blev faktiskt snäppet godare än den jag gjorde i lördags, möjligens för att jag malde några av de hela kryddorna i morteln. Så lite extra frigöring av aromer kan rekommenderas.

För gott om kryddor vill jag ha i den här kakan – blir så läckert tillsammans med de söta morötterna! Jag säger bara mmmmm.. hujedamej va tokkär man kan bli i denna citronostkrämen!! :mrgreen:

hh

1 portion morotstårta (100 g) innehåller ca 85 kcalNäringsfördelning per poriton: Kolhydrater: 6,42 g  – Protein:  8,7 g – Fett: 2,57 g

gg

Ingredienser till morotskaka:

  • 200 g rivna morötter (eco)
  • 230 g äggvita (eco)
  • 20 g äggula (eco)
  • 50 g avokado
  • 200 g kesella light
  • 30 g pofiber
  • 1-2 ts bakpulver
  • ca 15 g canderel strö (tyvärr helt tom för Zsweet)
  • 1 minipk. vaniljaroma äkta Bourbon

kk

Kryddor: Ungefär 2 ts kanel, 1 ts kardemumma (el malda kardemummakärnor), malda kryddnejlikor samt ingefära efter smak

jj

Citronostkräm:

  • 200 g philadelphia/färskost light (4-5 % fett)
  • 100 g kesella light
  • riven citronskal + lite citronjuice
  • 5 g canderel strö

hh

jj

Så här gör jag:

Vispar ihop äggen och 15 g canderel strö. Så addas pofiber, bakpulver, kryddor og vaniljarom. Till slut blandas kesellan, mosad avokado och mestadels av de rivna morötterna ner i smeten… men jag sparar liite av de rivna morötterna till garneringen. Smeten hälldes i en lättoljad oval eldfast form (30×20) och gräddas i ugnen på 200°C i ca 30 minuter.

När kakan är avkyld blandar jag snabbt ihop ingredienserna till citronostkrämen och breder detta över kakan. Garnerar till slut med resten av de finrivna morötterna samt lite citronzest. Nestan ett must att ha i philadelpihaost i krämen tycker jag, enbart kesella som ”glasyr” är verkligen inget vidare här. Och så skulle nog kokosflingor vara extra briljant i kakan!

jj

hh[Click to enlarge]

gg

En välkommen goding en lördagskväll för tårtsugna själar på diet! :D

jj

Receptets energifördelning:

hh

 

kk

Då hörs vi från London nesta gång gott folk! :D

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Laga lätt: Krämig fisksoppa med räkor och avokado

24 torsdag Jun 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina Recept

≈ 2 kommentarer

Etiketter

fisk, grönsaker, grilltips, laga lätt, Mina Recept, nyttig, oppskrift, räkor, smalmat, soppa, sunn, suppe

Mmmmm…. igår härjade jag och min cara mia@❤  på köket, och fick tillsammans gjort en go och krämig fisksoppa. Vi hade lite leftovers i form av ugnsbakad tosk & fiskkraft från dagen innan som vi gärna ville göra nåt annat gott, nyttigt och lite sommarligt på. And so we did!

gg

1 portion (300 g) fisksoppa med 50 g ishavsräkor och 50 g lätt kesella = 220 kcal

Näringsfördelning i gram: Kolhydrater: 12 g – Protein: 29 g – Fett: 5 g

ff

Bas-Ingredienser:

  • 1 avokado
  • ca 3,5 dl fiskkraft
  • 1 vitlöksklyfta
  • 1 dl Milda matgrädde (4% fett)
  • 2 dl minimjölk
  • 2-3 ts färskriven pepparrot
  • flingsalt & nymalen peppar + lite fiskkrydda

gg

Alla bas-ingredienserna ovan körde vi i bländaren och hällde därefter basen över i en gryta som vi bubblade upp tillsammans med:

  • ca 4 morötter, småskivade/tärnade (ca 350 g)
  • 1 fänkål, småskivad/tärnad  (ca 120 g)
  • 1/2  till 1 tärning fiskbuljong

hh

Efter ca 10 minuters småsjudande addade vi:

  • ca 330 g ugnsbakad torsk och drog panna bort från plattan så det fick stå och mummsa till sig en liten stund.

gg

Serverades med:

  • 50 g lätt kesella
  • 50 g ishavsräkor (krama ur ev lake)

gg

gg

Näringsfördelningen i %:

ll

*Nämmen, vänta nu lite! Viss måste vi ju ha lite smaskig efterrätt också! Inom kort kommer ett riktigt enkelt, dönyttigt och läckert grilltips på för den sötsugna – yapp! ;)   :razz:

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Laga lätt: Svalkande ostglass med apelsin, bär och pistachnötter

08 tisdag Jun 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 2 kommentarer

Etiketter

cheesecake, dietmat, frozen, fruit, frukt, glasskaka, glasstårta, ice cream cake, iskake, kalorisnål, Mina Recept, nötter, oppskrift, sunn

Låg varm och svettig vid poolen på Gran Canaria och bläddrade i en utgåva av Allas då jag kom över ett enkelt recept på fruktglasstårta – som jag såklart gjorde om lite efter egen smak och tycke igår förmiddag – smakade riktigt fruktig och svalkande efter söndagens tennispass  – isande gott – något för den som gillar cheese-taste! :razz:

gggg

1 st ostglass (100 g) innehåller ca 80 kcal

hhhh

Ingredienser:

  • 2 pk (5%) Philadephia Extra Light (400 g)
  • 1 pk lätt kesella (ca 240 g)
  • 300 g färska jordgubbar 
  • 1 pk hallon (ca 240 g)
  • 100 g skalad apelsin 
  • 20 g pistachnötter naturell

jjjjjj

Smaker jag använde – här får du smaka till själv:

  • 1 minipaket äkta vaniljaroma
  • några droppar kokosaroma
  • lite färskpressad citronjuice
  • Sötningsmedel efter smak – just nu e jag tom för både Stevia och Canderel, så här jag använde flytande Dulzol som vi köpte på Gran Canaria.

ddd

jjj

Så här gick det till:

Blandade först all Philadelphiaost och kesella gott, dropplade i aromer samt sött och surt, och addade därefter större bitar av jordgubb, hallon och apelsin samt hackade pistaschnötter.

Blandade alltihop lätt och hällde smeten i en brödform kantad med plastfolie (kan Per Morberg så kan jag). Täckte över formen med aluminiumsfolie och placerade den i frysen i mellan 4 till 5 timmar…  (bäst om den inte hinner djupfrysas helt). Tog den ut, lät den stå lite i romtemp och skärde upp i lagom tjocka skivor och serverade med jordgubbar, apelsinskivor och citronmelissa.

jjjjjjjjj

jjjjjj

Ostglassens näringsfördelning:

kk

hhhhhhhhh

*Det fina är ju att man i princip kan använda nestan vilka som helst bär, frukter eller nötter i ostglassen – finemang att göra på det man har för hand just där och då.

Att fixa till en fin kalastårta gör man lätt genom att byta ut brödformen med en mönstrad hålform – tror jag skall göra just det nesta gång..

Och… ingen glassmaskin behövs ju här ;)

hhhh

Några tidigare recept med glass:

  • Hemmagjord lättglass med papaya-ananas och kokosmjölk
  • Proteinshake á la mjukglass
  • Fettsnål glass; Melonsorbet
  • Hemmagjord proteinglass Del 2: Lättare rom- och kokosglass
  • Videorecept: Enkla glass-sandwich för stora och små

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Laga lätt: Pannkakstorn med vaniljkesella och hallonbär – glutenfritt

14 fredag Maj 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Glutenfritt, Mina Recept

≈ 15 kommentarer

Etiketter

diet, fett, griddle cakes, kcal, kolhydrater, low-carb, Mina Recept, oppskrift, pannekaker, pannkakor, plättar, recipe, smalmat

Pannkaks-tornet nedan blev gårsdagens smarriga kvällsmat – lagom snabblagad och proteinrikt. Och eftersom det fanns flera Facebook-vänner som blev alldeles övertygade om att jag bulkar & gottar mig rejält när de såg bilden nedan – så får jag nu lägga ut detta änkla receptet här så ni vantrogna får se ..he..he  ;-) Tycker även att den här smeten ger en veldigt god konsistens på plättarna… lite tjocka blev de också… me like alot…mmmm!

jjjjjjjj

Ingredienser till ca 6 st små pannkakor/plättar;

  • ca 200 g äggvita
  • 1 st äggula
  • 1 dl yoghurt naturell, lätt
  • 20 g pofiber
  • ca 1 ts vaniljsocker/bakpulver
  • Canderelströ efter smak
  • Några droppar vaniljarom
  • Lite kanel

lll

Jag stekte 6 st pannkakor (3 st per omgång) i några droppar rapsolja (oljan brukar jag gnida ut i stekpannan med en liten tofs kökspapper). Vaniljkesellan blev som vanligt gjort på ca 150 g lätt kesella med vaniljarom och sött efter smak (fast kesella utan smakar går också utmärkt för den som vill det ha mindre sött!).

Hämtade fram frusna hallon som jag tinade sakta i mikron och drysade lite sött över. Så varvarde jag med småpannkakorna, vaniljkesellan och hallonbär till ett högt torn. Gott! :razz:

kkkkkkkkkk

Hela småpannkaksröran innehåller 233 kcal totalt – med energifördelningen;

kkkk


Några tidigare recept på pannkakor & plättar:

  • Laga lätt: Mesquite-pannkaka med kakao och blåbär
  • Min dietpannkaka på receptvideo
  • Laga lätt: Saftiga och nyttiga äppelplättar med kesella
  • Glutenfria råkostplättar med camembert och lingonsylt

 

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Low carb: Lime cheesecake på nötbotten med fräsch papayakräm till

15 torsdag Apr 2010

Posted by Liss in Glutenfritt, Mina fotos, Mina Recept, Råläckert

≈ 3 kommentarer

Etiketter

cheesecake, lchf, lime, low-carb, macadamia, mandelbotten, Mina Recept, nötbotten, oppskrift, ostekake, ostkaka, papaya, raw, recipe

Jovisst smakar ju ”skumkakorna” gott – men ibland saknar jag en lite mer ”massiv” känsla i lättare ostkakor – som gärna får smaka mer ost! Och helst med en ”low-carb” botten – som jag den här gången gjorde på malda mandlar, pofiber & macadamianöt-smör (finns bl a en här hemma som inte gillar kexbotten). Blev då en frisk cheesecake efter min smak – extra gott när de steks i ugn också – outstanding med papayakrämen!! :razz:

Lime cheesecake serverad tillsammans med citronmelissa och en alldeles underbart god och fräsch papayakräm! 1 st ostkaka (100 g) innehåller kring 130 kcal

kkkkkkkkkk

Ingredienser till nötbotten:

  • 50 g malda mandlar (ev andra nötter eller mandelmjöl)
  • 30 g pofiber (glutenfri)
  • 25 g macadamia nut butter (raw)
  • 1 äggula
  • kanel + ev lite canderelströ
  • lite vatten

dddddddd

Ingredienser till lime cheesecake-massan:

  • 2 pk lätt kesella (500 g)
  • 1 pk Philadelphia extra light (5%)
  • 3 ägg
  • ca 15 g canderel strö (efter smak)
  • 2 til 3 små rivna bittermandel
  • 1 1/2 paket flytande vaniljaroma (dr. Oetker)
  • kring 2 ms färskpressad limejucie (efter smak)
  • skalet från 1 riven lime

 

gggg

Ingredienser till den goda och superfräscha papayakrämen:

  • köttet från 2 mogna papaya
  • färskpressad limejucie från en 1/2 lime
  • 1 dl minimjölk
  • 5 g canderelströ (1/2 dl)
  • några droppar kokosaroma


Först gjorde jag nötbotten och blandade alla ingredienserna till denna.  Addade till slut lite vatten så att konsistensen blev ok. Tryckte degen ut i en kakform med bakpapper i botten och lätt smorda kantar. Stektes i ugnen på 180 ºC i ca 10 till 15 minuter. Lät stå och svalka efteråt.

Så fluffvispade jag alla ingredienserna till ”ostmassan” med el-visp, smakade till med sötma, vaniljaroma och bittermandel, och hällde massan över nötbotten i kakformen. In i ugnen på kring 180 ºC i ungefär 1 timme (lite knepigt att veta exact med min gamla dåliga stekugn) – men stek bara inte för länge bara – bättre lite geggigt än torrt!

Papayakrämen är jättegod och superlätt att göra; papayaköttet, limejuicen, canderel, mjölk och kokoaroman kördes snabbt i blandaren – lät stå i kylskåpet och tjockna lite innan servering.


kkkkkkkkkkk

Energifördelingen;


Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Laga lätt: Ostgratinerad savojsallad med bacon, parmesan och pinjekärnor

06 tisdag Apr 2010

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina fotos, Mina Recept

≈ 4 kommentarer

Etiketter

bacon, cabbage, diet, kål, Kosthåll, lättlagad, Mina Recept, oppskrift, ost, recipe, sallad, savoy, slankemat, slanking, smalmat

Hoppas ni har njutit under påsken folks! - det har vi också… men nu e det dags att lätta lite på den något tunga påskdimman som har härjat här rent kostmässigt ;-) Ja redan i söndags började jag återigen på den ”smalare väg” mot sommarens och höstens planer och ideer.

Den enkla ”favoritsåsen” i denna savojlsalladen har jag ofta gjort till pastagratänger helt sedan 18-års åldern, men igår upptäckte jag att den även smakar finemang till kål.  Jag laborera fram en något smalare low-carb version, och ersätte bl a pastan med en massa strimlad savojkål och vanlig bacon med mager kalkonbacon…. vilket visade sig bli ganska lyckad både i smak och nytta. Gott både som egen rätt eller tillbehör. :razz:

På bilden: en porsion (ca 180) g gratinerad savojsallad toppad med 5 g riven parmesan och 5 g torrostade pinjekärnor.Portionen ovan inkl toppingen innehåller tillsammans 160 kcal med följande energifördelning: *Kolhydrater: 6 g * Protein: 15 g * Fett: 7 g *

ooooooooooo

Ingredienser:

  • 1 strimlad savojkål (ca 850 g)
  • 2 paket kalkonbacon (6 % fett/Den Grønne Slagter)
  • 6 dl minimjölk
  • 2 äggvitor + 1 äggula
  • 2 stora pressade vitlöksklyftor
  • 1 ts Aromat-krydda
  • 100 g hårdost, riven/skivad
  • 5 g kallpressad rapsolja, eco

Topping:

  • Torrostade pinjekärnor
  • Färskriven parmesan (parmigiano/reggiano)

Så här gjorde jag:

  1. Sköljde och skivade savoykålen, och lät den rinna gott av
  2. Fräste vitlöksklyftorna och kalkonbaconet i rapsoljan
  3. Hällde i mjölken och aromatkryddan och lät småkoka lite
  4. Lät såsen svalkas lite och vispade in äggen
  5. Fördelade kålen i lätt smorda former och hällde såsen över
  6. Till slut fördelades osten ovanpå, och formerna stektes på 200 °C ca i ca 25 min tills mestadels av vätskan fördampade.
  7. Serverades med färskriven parmesan och torrostade pinjenötter

jjjjjjj

Hela receptets energifördelning:

jjjjjjjjjj

Några tidigare recept med liknande ingredienser:

  • Laga lätt: Currywokade brytbönor & kyckling med pinjenötter
  • Lättlagad: Ost- och bacongratinerad blomkålsmos
  • Lätt och god kålpudding med currysmak och fyllda kronbottnar

Ha en trevlig start på veckan folks! :D

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Gulliga Cake Pops med vitt chokladöverdrag för Alla hjärtans dag

11 torsdag Feb 2010

Posted by Liss in Mina fotos, Mina Recept, Råläckert, Tips & Tricks

≈ 19 kommentarer

Etiketter

cake lollipops, cake pops, cakes, kakor, kalas, klubbor, lollipop, Mina Recept, oppskrift, recipe, valentindagen, valentines day

Lite mera hjärtligt! Whohoo… jag kan nestan inte tro att jag fick till dessa cake pops rätt så ok på mitt första försök – hade ju läst att det kan vara lite knepigt att få till i början – but not! Gick ju som smort och smakar ju underbart!

Cake pops är några riktigt charmiga läckerbitar och ett rent nöje att göra – de skulle nog passa utmärkt i barnkalas då de ju ser ut som stora lollipops… eller varför inte slå in dem i nåt snyggt och ge bort i present.

Jag följde ett enkelt recept eftersom det var första gången jag gjorde dessa – trixade och mixade bara liiite på egen hand så smak och konsistens skulle bli som jag ville ha den .. provar jättegärna lite olika variationer framöver.

Ingredienser jag använde till chokladkakan:

  • 2  ägg
  • 1 dl  canderelströ
  • 1 tsk  bakpulver
  • 2 tsk  vaniljsocker
  • 1 dl  majsmjöl
  • 1 dl vetemjöl (tom för dinkel)
  • 2 dl yoghurt naturell
  • 1 1/2 msk eco kakao + 1 1/2 msk karobpulver
  • 1 liten pk flytande vaniljarom (Dr. Oetker)

Efter gräddningen:

  • 150 gram  philadelphiaost (5%) + lite florsocker efter smak & konsistens
  • lollipop sticks/pinnar

Dekoration:

Vit choklad plus ev färg & tårtdekorationer (jag använde stora röda hjärten, ljusrosa magic sparkles, rosalila sockerkulor, små små rosa hjärtströssel samt lite vit frosting på tub) – Be creative!

Klicka på bilden för att förstora

Först gjorde jag en enkel chokladkaka av ingredienserna. Gräddade smeten i en klädd form i nedre delen av ugnen på 200°C i ca 30 minuter. När kakan var avkyld mosade jag den ihop med philadelhiaosten og lite florsocker tills jag fick önskad smak och konsistens (vill ju inte ha smeten för söt då dekorationerna är söta nog).

Så trillade jag små bollar, placerade dem på en plåt med bakpapper och lät dem vila i kylen en halvtimme. Därefter doppade jag sticksen i lite frosting och stack dessa ner i bollarna medan jag smälte den vita chokladen i vattenbad (mmmm..).

Upptäckte snabbt att den smälta chokladen måste få tjockna lite innan man börjar doppa cake pops’n i den – annars riskerar man å sitta läänge och vänta på att det skall stelna. Jag använde en lite sked till hjälp och lät överflödig choklad rinna av igen. Dekorerade därefter bollarna med diverse innan chokladen hann stelna helt och stack till slut cake pops’n ner i en bit frigolit (eller  oasisblock) där de fick stå och samla sig lite. Ready! :razz:

Tycker de smakar som allra bäst dagen efter! Take a bite! ;-)

To be continued… ❤

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Valentine’s Cupcakes med hallon och lemon cream cheese frosting

04 torsdag Feb 2010

Posted by Liss in Mina fotos, Mina Recept, Råläckert

≈ 18 kommentarer

Etiketter

alla hjärtans dag, bringebær, citat, cupcakes, frosting, lemon, Mina Recept, muffins, oppskrift, quotes, raspberry, recipe, sitron, valentin, valentines day

Snart är det ju Alla hjärtans dag här igen, och med detta i tankarna provlagade jag i eftermiddags några hjärtliga cupcakes innan kvällens träningpass. Jag använda samma smeten som till Ananas-cupcaks’n, men bytte ut all ananas i receptet med massor av hallon… åååh, gissa vilken ljuvlig hallondoft det blev här hemma under gräddningen…

lllllllllll

Vispade därefter ihop en ”lemon cheese frosting” av vispgrädde, florsocker, Philadephiaost light plus några droppar citronarom – frostingen smakade såklart supergott – onyttig till tusan! :cool: .. fast den blev bara nestan så stel som jag ville ha den – skall nog köra med äggvitor nesta gång.

kkkk

❤ There is more hunger for love and appreciation in this world than for bread.❤

Mother Teresa

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Lätt saffranspannacotta och saffransfluff

01 tisdag Dec 2009

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 1 kommentar

Etiketter

Diet, Laga lätt, laga lätt, Mina Recept, oppskrift, saffran, saffransfluff, saffron, safran, sannfranspannacotta, smalmat

Längtar som en tok efter julens alla läckerbitar med smak av saffran – så jag fick göra några egna lättversioner bara så att man fick känna av smaken lite.

Eirik fick sin saffranspannacotta serverad med pepparkaksströssel, och själv åt jag en liten portion med en klick apelsin/ingefära-sylt på.

Saffranspannacottan gjordes av lite saffran, 1 pk snabbgelatin, 150 g minimjölk,  150 g äggvitor blandad med sötad lättkesella samt en liten påse vaniljaroma. (100 g = 70 kcal).

Och saffransfluffen vispades fluffy i köksmaskinen på ett gäng äggvitor, sötad minimjölk samt lite saffran och citronessens. Avnjuts omedelbart …annars smiter den iväg ;-) (100 g saffransfluff = 60 kcal). Kolla gärna tidigare recept nedan för mer inspiration.

Kvällen igår: Übergosigt att få ligga och vila på soffan i myskläder medan regnet hamrade på fönstret – snart blir det full vila för kropp & knopp.. skall bli så skönt!

Gissa om man ser fram till att få klura ut ett alldeles nytt träningsschema efter jul… är bara så otroligt trött på många av de övningar och ”ritualer” jag kör nu och behöver lite ”nytt blod” – men allra först ska det bli gott att få vila kropp och knopp några veckor … snart ;-)

Men nu skall jag snart ut igen och promenera hela vägen till min frissa för att fräscha upp håret lite… hoppas bara det inte räcker bli grishalt på vägarna tills jag skall cykla hem igen på kvällen då …iiik!

SeeYaLaterFolks!

Tidigare inlägg med liknande ingredienser:

Lättlagad: fromage och glass av proteinsmoothie
Proteinfromage med äppelkompott, vanilj och citronmeliss
Lättare och proteinrik panna cotta med färsk fruktsås
Lätt saffranskeso med björnbär och mandel

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Nyttiga söndagsfrukosten: Stekta fisktärningar samt rödbet- och äppelsallad med nötter

15 söndag Nov 2009

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina Recept, Träningspass

≈ 4 kommentarer

Etiketter

äppel, fisk, lax, Mina Recept, oppskrift, pangasiusmal, pinjekärnor, rödbetor, sallad, sej, valnötter

Så var man igång tidigt en söndags morgon igen – kring klockan 7 var det svarta kaffet uppdruckit och jag begav mig ut  i regnet och korde en ganska uppfriskande och svettig powerwalk på 80 minuter – 420 kcal gick åt på det… tempo tempo :D

Väl hemma igen gjorde jag en enkel rödbet- och äppelsallad på rödbetorna jag kokade i går kväll – blev extra gott och matigt med både hackade valnötter och pinjekärnor i. Salladen passade jättefint ihop med de stekta fisktärningarna av lax, pangasiusmal och sej.

Dagens frukost: 100 g fisk och 150 g matig rödbetsallad toppad med färsk persilja – ca 225 kcal:

stekt fisk eple rodbet pinje valnott salat

Fördelning av näringsinnehållet på tallriken:

  • Kolhydrater: 15 g
  • Protein: 22 g
  • Fett: 8 g

Mina tidigare postade recept med liknande ingredienser:
Hot Fruit 2: Ugnsbakad frukt med ricottakräm och rostade nötter
Beetroot mania: Rödbetsmoothie och rödbetsallad light
Laga lätt: Currywokade brytbönor & kyckling med pinjenötter

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dagens dietlunch på 200 kcal: Stekt kycklingfilé med bruschetta och parmesan

06 tisdag Okt 2009

Posted by Liss in Uncategorized

≈ 4 kommentarer

Etiketter

bruschetta, Diet, Laga lätt, golden berry, kcal, laga lätt, lunch, Mina Recept, oppskrift, ost, parmesan, rawfood, smalmat, tranbär

Mmm… mjam.. dagens lätta lunch blev nåt snabbt då jag var vrålhungrig efter dagens ryggpass. Kycklingfiletbitarna brukar ju finnas färdigstekta i kylen …bara att plocka fram några bitar och kombinera dem med nåt passande … i dag lite ala italianos :razz:

Det blev 100 g kycklingfilet, 115 g kokt blomkål, 30 g lågkalori bruschetta, 20 g Apetina osttärningar (3%) och ett par gram parmesan på toppen… totalt ca 200 kcal på tallriken:

dagens kyckling bruschetta ost

Näringsfördelning:

  • Kolhydrater:5,58 g
  • Protein: 26,17 g
  • Fett: 7,48 g

Bruschettan jag använder kommer från Walden Farms och innehåller ca 25 kcal per 30 gram…en läcker smakshöjare som osfta används på grillad bröd, men det går finfint på kött och fisk också … är inte så himla petig nu nämligen ;-)

Och som alltid lika gott – dagens mellanmål: sötad och lätt vaniljkesella med Inca-bär och torkade tranbär (rawfood) toppad med sesamfrö:

kesella cranberries golden ica berries sesam

Så är man nöjd i magen några timmar framöver :-)

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Hot fruit 3: Ugnsbakade bananer med vaniljkesella och pekannötter

30 onsdag Sep 2009

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 5 kommentarer

Etiketter

bananer, Diet, Laga lätt, laga lätt, Mina Recept, nötter, oppskrift, pekan, smalmat, ugnsbakade

Dagens supergoda efterrätt fixades både snabbt och enkelt i ugnen … mmm.. guuu vilken läckerbit bananen förvandlas till när den blir uppvärmd… :razz:

ugnsbakade bananasPå tallriken: 80 g bakad banan, 50 g kesella och 10 g pekannötter = ca 186 kcal

Så gjorde jag: 4 bananer skalades och delades både på längs och på tvären och lades på en liten ”säng” av aluminiumfolie. Lite kanel och kardemumma ströades över (och ev lite sitronsaft) och därefter bakades bananerna i ugnen på ca 250° i 15-20 minuter.

Toppings: Blev den klassiska lättkesellan blandad med några droppar sött och eco vaniljpulver. Till slut strösslades lite hackade pekannötter över. Ganska poppis även hos barnen  ..  särskild med glass på ;-)

Mina tidigare inlägg om varm frukt:

Hot fruit: Wokade äpplen med kokos- och saffranskräm

Hot Fruit 2: Ugnsbakad frukt med ricottakräm och rostade nötter

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

En slimmad Flygande Jakob

07 fredag Aug 2009

Posted by Liss in Mina fotos, Mina Recept, Råläckert

≈ 2 kommentarer

Etiketter

flygande jakob, flyvende jakob, kyckling, light, Mina Recept, oppskrift, smalare

…ja liiite lättare lyckades vi göra den här otroligt goa och proteinrika kycklingrätten utan att behöva strippa och sabotera den helt. Vi bytte ut några av ingredienserna med nåt lite lättare – och vips så kunde även jag slurpa i mig en rejäl portion och fortfarande hålla dagens kaloriintag intakt – ”problemet” var väl att jag tog en extra portion senare på kvällen bara för att det var så himla gott! But that’s all right .. for now!

flygande jakob formen

Ingredienserna:

  • 1 kg kycklingfilet
  • 1 pk rökt kalkonbacon (6% fett)
  • 350 g lätt kesella
  • 1 1/2 dl Milda matgrädde (4 % fett)
  • 1/2 färsk hackad chili
  • 2 dl chilisås – Gott Liv (ICA)
  • 2 bananas
  • 50 g jordnötter, salta
  • 50 g cashewnötter

flygande jakob ingredienser

Händelsesförloppet:

De färska kycklinfileterna (som vi lyckades köpa för halva priset) choppades i bitar och stektes med lite grillkrydda. Också baconet stektes lite (men vart har 3%-baconet tagit vägen?). Detta lägger vi i en eldfast form smord med lite rapsolja. Så delar vi bananerna på långs och lägger dem över köttblandningen. Därefter blandade vi ihop chilisås, lätt kesella samt grädden och hällde såsen över det hela.

Toppade med cashewnötter naturell och salta jordnötter, hälften på under stekning och hälften efter – innan servering. Stektes på 225 grader i ca 20 minuter til vacker färg.

1 portion på 400 g innehåller kring 500 kcal.

flygande jakob porsjon

flygande jakob graf

Flygande Jakob brukar serveras med kokt ris och sallad, och vissa föredrar även att lägga lite ris i botten av formen. Även lite grekisk salladskrydda smakar gott i såsen, men jag tycker det blev bra precis som receptet ovan. Nesta gång blir det iallafall att prova med champignoner i ;-)

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dietkaka med äpple och jordgubbar

17 onsdag Jun 2009

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina fotos, Mina Recept

≈ 2 kommentarer

Etiketter

Diet, Laga lätt, diettkake, epler, jordbær, jordgubbar, Mina Recept, oppskrift, pris

De senaste dagarnas kvällsmums. Den här gången hade jag i en massa äppelbitar och kanel i smeten så att det smakar lite som äppelkaka. Använde också lite mer äggvita och mindre proteinpulver än i grundreceptet nu.. blev iallafall en matig konsistens och jättegott! :-)

diettkake

Gissa om den kalorifria pannkakssirapen blev delicious till det här! Hela kalaset på bilden ovan innehåller ungefär 348 kcal. (Kolhydrater: 26 g – Protein: 40 g – Fett:  8 g)

En massa goa jordgubbar till vill man ju ha i dessa dagar. Men om de höjer priset till 55 kronor korgen som tidningarna skriver om, ja då vägrar iallafall jag att köpa de läckra gubbarna.

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Lingonlimpa med pepparkakskryddor

10 onsdag Jun 2009

Posted by Liss in Mina fotos, Mina Recept, Utan ägg

≈ 4 kommentarer

Etiketter

bröd, ingredienser, krydder, limpa, lingon, oppskrift, tyttebær

Sista ”rycket” innan jag kör igång dieten igen; bröd, bröd och atter bröd. Just love it! Det blev ännu ett ”experiment” som jag snabbt smällde ihop innan Husfruarna igår kväll;  en grov limpa med bla a lingonsylt, nötter, kokos och pepparkakskrydda..

lingonlimpan 2

Inga märkvärdiga ingredienser, man tar ju vad man har i skåpet, blev iallafall en rejäl, god och mustig blandning;

Ingredienser:

  • 3 dl Grahamsmjöl
  • 1 dl sojamjöl
  • 1 dl kärnvetemjöl
  • 1 dl grovt rågmjöl
  • 3 -4 dl lätt A-fil, ekologisk
  • 2 ts bikarbonat
  • 1 matsked honung, ekologisk
  • 1 -2 dl lingonsylt, lågkalori
  • 1/2 dl kokosflingor, ekologiska
  • 1 1/2 dl hackade mandler, valnötter, solrosfrön och hela linfrön

hh

Kryddor:

  • Pepparkakskryddor (från påse)
  • Extra kardemumma och kanel
  • Lite seltin
  • Ev några droppar sötningsmedel

hh

Allt blandas och läggs i en smord brödform. Steks på rist nederst i ugnen i ungefär 1 timme på ca 150 grader. Brrr va godt det blev!

Med lättkesella & appelsin/ingefärsylt eller smör och lingonsylt på:

lingonlimpan 1

Fråga mig bara inte hur mycket av brödet som finns kvar idag.. *småskäms*. Kroppen skvallarar dock, för den börjar nu ta ta form som ett  ..bröd.

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Snacks: Nigellas heta nötter – my way

27 fredag Feb 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 2 kommentarer

Etiketter

bra fett, enkelomättat eller fleromättat fett., godis, hot, kryddiga, näringsrika, nötter, nuts, nutty, nyttigare godis, omättade fettsyror, oppskrift, snacks

nuts2

Mmmm ja.. dessa nötter… nestan det bästa som finns… kaloririka ja jo… men med en rad hälsosamma egenskaper som att de bl a är bra för hyn, för musklerna och nervsystemet samt att de skyddar mot hjärt- kärlsjukdomar.. (läs mer om de näringsrika nötterna hos Sundhälsa.se) ..så jag tänker jag mer på alla fördelarna med att äta nötter .. och forsöker att inte överdriver intaget ..svårt ibland ;-)

Nigellas Lawson’s grundrecept hittar du på hennes website, fast jag gjorde som vanligt mina egne små modifikationer som nedan, särskilt kryddorna kan vara kul att experimentera med beroende på vad du har i köket:

  • Ca 500g av mina favoritnötter: hasselnötter, paranötter, valnötter, pinjenötter, pecannötter samt sötmandel.
  • halv ts kajennpeppar
  • halv ts paprikapulver
  • 2 ts mörkt muscovadosocker
  • 1-2 ms oliv/rapsolja
  • flingsalt
  • skalade sesamfrön (sååå gott!)

Först snabbrostar jag alla nötter och sesamfrön i stekpannan utan olja, därefter blandar jag in oljan. Till slut tillsätter jag salt, kryddor samt muscovadosocker och blandar allt gött. Låter det därefter svalna lite innan mumsdax. Yummo!

Nutty tips: vi undviker ju att köpa rostade eller saltade nötter, de är ju som allra bäst  au natural..

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Ovo-vegetariska grillade filéer

29 torsdag Jan 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 2 kommentarer

Etiketter

Add new tag, avocado, batata, cauliflower, fiber, filet, fileter, fillet, food, grillade, grilled, grillet, hälsomat, karbohydrater, kasvisfileet, kolhydrater, Kosthåll, mat, näringsrik, næringsrik, nyttig, oppskrift, ovo.vegatariskt, proteiner, recipe, søtpotet, sojaproteiner, sunn, vegetar, vegetarian, vegetarisk, veggi, veggie, yams

Titelen låter lite väl avancerad..he..he.. men de gick lätt som en plätt att snabbsteka till middag. Kikade inom Mollys hälsoblogg och blev sugen på att testa sojafileer… som en skönt break från quorn och liknande.

Så det blev sojafiléer från Hälsans Kök, och tillsammans med en halv avokado, färsk, kokt blomkål och mikrad sötpotatis, så blev en riktig god och nyttig middag 2 dagar på raken. Även min son tyckte filéerna smakade gott.. och det säger ju litt.. tror de kan passa gott även som hamburgare  ;-) Yummy sweet potatoes!

sojafileer-300x232

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Kesellafralla

18 söndag Jan 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ 3 kommentarer

Etiketter

brødskive, fattige riddere, hälsosamt, hjortron, karbohydrater, kesam, mager, marmelader, mat, moplte, multe, naturlig, nyckelhålsmärkt, nyttig, oppskrift, søtet, smørbrød, syltetøy, usøtet

Vrålhungrig som jag brukar vara efter ett träningspass så har jag hittat en liten favoritfralla som jag kan trycka i mig innan jag går  i duschen … just då vill jag ha lite snabba kolhydrater.

Kesellafrallan:

Jag tar ett par frallor, gärna AXA’s Smart&Gott eller Fazer’s  Aktiv flerkorn och rostar dem i brödrosten.

aktiv-flerkorns-150x150

Så brer jag ett riktigt tjockt och fluffy lag Kesella lätt (Kesam) direkt på frallorna (no no no, ingen Fun-light-fusk behövs i kesellan!)

kesella-light-150x150

Ovanpå Kesellan klickar jag på lite av den jättegoda marmeladen med smak av apelsin & ingefära (utan tillsatser/naturligt sötad) från ST. Dalfour (brukar finnas på ICA och Coop). Hittar jag inte denna marmeladen ersätter jag den med antingen hjortronsylt eller aprikoskräm.. iallafall något med lite sötsyrlig smak på:

marmelade

Busenkelt och busgott! Här med lite hjortronsylt på:

kesellafralla-300x208

Eller varför inte på varma och nygräddade fattiga riddare en myskväll:

armeriddere-300x211

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Gott och snabblagad bröd för den otåliga

16 fredag Jan 2009

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

baka, bake brød, bakepulver, bi-bröd, bikarbonat, bikarbonatbröd, bröd, brödlimpa, brødbakst, brødkrydder, energibrød, GI, GI-brød, Ginger, grovbrød, grovt bröd, hälsobröd, helsebrød, limpa, limpor, Mina Recept, mortel, nyttig, nyttigt, oppskrift, oppskrifter, pepparkakskrydda, proteinpulver, smalmat, snabbröd, snabbt, soda bread, solsikkekjerner, sunt brød, värme

Så enkelt och så gott! Ibland har jag inte tålamodet att vänta på att bröddegen skall gästa… då blir det bikarbonatbröd.

Går ju ganska snabbt att blanda allt, hälla det i formen och sätta det i ugnen.  Med utgångspunkt från ett ”grundrecept” jag använder så ersätter/byter jag ut det jag själv vill ha i eller som jag har tillgång till i matskåpet av olika mjöltyper som dinkelmjöl,  rågmjöl, kross, etc samt färska brödkryddor:

brod1-238x300

Och såklart mina favoriter som ger brödet godaste smaken och riktig tuggmotstånd: solroskärnor, pumpafrö, och hackade valnötter + 1 till 2 dl bake pro (proteinpulver som tål värme). Lite strödadlar eller honung besörger den goda sötman i brödet.

Mmmm.. några skivor med norsk geitost eller brunost på nygräddad bröd en lördagskväll så är jag i himmlen för en liten stund…tokgott! Ersätter glatt lördagsgodiset:

brod2-300x203

Bästa brödkryddan gör jag gärna själv med morteln: lite färskstött kryddnejlika, kardemumma, muskotnöt, anis eller fänkål .. som jag ibland blandar med lite pepparkakskrydda eller malen kanel … however you like it!:

mortel-300x251

Här finns receptet jag brukar utgå från: Lättlagad GI-limpa

NB! Att bikarbonaten förstör B-vitaminerna i mjölet är jag inte särskilt bekymrad över då jag ätar tillräckligt med näringsrik mat i vardagen.

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Ava Cowan’s pannkaksrecept

01 måndag Dec 2008

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Fitnessprofiler, Mina Recept

≈ 3 kommentarer

Etiketter

coconut oil, diett, diettpannekake, Hälsa, helse, kokosnøtt, kokosnøttolje, linfrøolje, mat, matlaging, Mina Recept, oannkakor, oppskrift, pankis, pankisar, pannekakerøre, sötningsmedel, søtningsmiddel, smet, steka, stekta, sweetener

ava-cowan-stranda-300x205

Inte ser fitnessprofilen Ava Cowan ut som att hon käkar för mycket pannkakor nej, men ibland unnar även hon sig lite, och enligt henne gott käk på Thanksgiving. Så här kommer hennes nyaste dietrecept på hederliga proteinpannkakor som jag nappat från henne på Facebook och ”översatte” till svenska:

Ingredienser:

1/2 måttkopp okokt havregryn
1/2 skopa vassleprotein, choklad eller vanilj (eller varför inte bake pro)
4 äggvitor
1 matsked linfröolja
En dash kokosnötolja
En dash med Splenda
1/4 måttkopp sockerfri lönnsirap
pannekaka-stekepanne-150x150

Så gör man:

Alle ingredienser (utom kokosnötoljan, Splenda och lönnsirap) blandas gott i en bunke. Smörj stekpannan lätt och jämt med lite kokosnötolja.

Stek pannkakan på medium till hög värme tills kantarna ”bubblar”, har fått fin färg och känns spröda och allt det där du vet.  Ta pannan bort från plattan och drys Splendan över och toppa med lönnsirapen.  Lät det inte gott?!? :razz:

Mina tidigare inlägg om Ava Cowan samt flera pannkaksrecept:

Dietrecept: Chokladpannkaka

Min dietpannkaka på video

Wallpaper-snyggingen & hennes träningsvideo

Fitnessvideo: Ava Cowan tränar axlar & mage:

Video- & fotoshoot med Ava Cowan

Sockerfria produkter hittade jag hos: www.mindresocker.com

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Glutenfritt majsbröd

29 lördag Nov 2008

Posted by Liss in Glutenfritt, Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ 1 kommentar

Etiketter

allergi, allergikere, baking, bröd, brödmat, gluten, glutenfri, glutenfritt, gryn, hälsosamt, kesam, kesella, magen, mais, maismel, mat, mexikansk mat, nyttigt, oppskrift, oppskrifter, polenta, sunn

Det är lördag eftermiddag och jag blev till slut sugen på något som liknar brödmat, men gärna något som jag inte sväller eller får ont i magen av de kommande dagarna.  Tänkte först göra ett kesobröd, men så kom jag över ett recept på majsbröd från Paraguay…

Såklart ville jag testa, och fick som vanligt göra min egna lilla vrid på det .. (hade tyvärr ingen lök att steka i så jag hällde i lite fruktsocker för att få en söt smak) .. Jag lät majskornen förbli hela och så använde jag också majsmjöl för polenta.

29-nov0004-300x192

Oavsätt så blev det gott! Och så tjockt, mustigt och fint också, lite ala foccacia. … och ja, lagom nyttig också törs jag seja! Och helt utan vanligt mjöl eller jästningsmedel. Tror det här brödet skulle smaka kanon med hemmagjord guacamole.

Receptet hittar du här

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Videorecept: Linda Cusmano’s Tilapia-tips

19 onsdag Nov 2008

Posted by Liss in Fitnessprofiler, Kosthåll, Mina Recept, Receptvideos

≈ 1 kommentar

Etiketter

beyonce, dance, dietmat, diett, fish, fisk, fiskerett, fiskmat, fiskmiddag, fiskrecept, hurtigmiddag, justin, justin timberlake, Kosthåll, lake, marinera, marinering, oppskrift, porsjonsposer, poser, saturday night live, smalmat, snabb, snl, tilapia, tilapia-fisk, tilberede, tillage

linda-cusmano

Amerikanska fitnessprofilen Linda Cusmano (som är allergisk mot ägg och fjäderfän) visar hur hon förbereder Tilapia-fisk under sin dietperiod, så att den både smakar smaskigt och snabbt går att tillaga i t ex mikron direkt från portionspåsar. Lite av sina övningar på gymmet samt lite poseringsträning visas efteråt (på engelska):

Se videon i Windows Media

Mina tidigare inlägg om Linda Cusmano:

Linda Cusmano’s tävlingsförberedelser

Fitnessvideo: Linda Cusmano’s diet och HST-träning

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Recept: Chocolate Chip Cookies

12 fredag Sep 2008

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ 5 kommentarer

Etiketter

baka, baking, bakning, chockolate chop cookies, chokladkakor, cookies, deilige, delikate, goda, kaka, kakor, läckra, lekre, melis, oppskrift, recipe, sjokolade, sjokoladebiter, sjokoladekaker, sjokoladekjeks, smakfulle, småkake, småkaker, småkakor, smør

Här kommer äntligen receptet på de jättegoda chokladcookies som jag vet att flera väntar på hela veckan. Jag har skrivit upp den dubbla portionen jag gjorde nedan .. farligt goda! :-)

Cockies 1

Jag letade och hittade ett grundrecept som skulle ge lite seghet i mitten, och det blir kakorna också om du inte trycker dem för platta innan stekning.

Och eftersom man inte är så förtjust i vanlig blockchoklad, så det blev istället 3 sorter vi själv tycker är goda. Hacka bitarna i lagom storlek så att de inte hinner smälta helt bort när kakorna steks :-)

Ingredienserna jag använde (NB! Dubbel portion nedan – halvera allt nedan om du inte behöver närmare 40 kakor):

400 g smör

400 g florsocker

1 dl Ohoj kolasås (ljus sirap kan också används)

500 g vetemjöl

4 ts vaniljsocker

3 ts bakpulver

5-6 ts kakao

400 g choklad (jag blandade  1pk Marabou Mjölkchoklad, 1 pk remium’s Dark Milk och 1 pk Bak&Dessert Knäckchoklad

Smör, florsocker och kolasås piskades till en luftig smörkräm, därefter siktades allt det torra i och blandades ihop, och till slut skyfflades all hackad choklad i. Kakorna stektes på ca 180 grader i ca 15 minuter.

Det krävde lite disciplin att stå och hacka chokladhögen och inte få äta av det.. men dagarna efter gick det på tok kan jag lova ..hi..hi:

På plattan: om jag lät bli att trycka kakorna för platta så blev de läckert sega i mitten:

Mitt i baket: Det blev ju efterhand en del kakor ja, och minst hälften följde såklart med till Karlstad och funkade fint som backstage-godis för den som ville ha. Kakorna tål även att frysas om man vill spara till senare.

Yum! Smakar ju som bäst helt nybakade med lite hjärtevärme i :-)

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Kvällsmys, filmer och grova kardemumma-scones

10 onsdag Sep 2008

Posted by Liss in Fritid, Kosthåll, Mina Recept, Råläckert

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

baka, bake, bakedilla, film, grova, grove, Kosthåll, laga mat, laga smalt, mat, matlaging, Mina Recept, nyttiga, nyttige, oppskrift, scones, smalmat, sunne, wall-e

Igår kväll bakade jag min egna version av kardemummascones, och de blev en succé!. Smakade fantastiskt gott med lite philadelphiaost light och sylt på de rykande färska sconsen med en kopp grön te till. Tillsammans med några tända värmljus och mina allra käraste så blev det ett riktigt mysigt och skönt kvällsmål. Receptet och bilden hittar du såklart längre ner i det här inlägget.

paw-270x300

Kvällen avslutades med att äntligen få se filmen Apocalypto (ovan) av Mel Gibson, och jag blev riktigt överraskad över vilken kanonfilm han gjort! Den var både ohörd spännande och egentligen ganska så blodig, men så är ju inte människans historia helt blodlös heller. Man får tankar efter en sådan film, så den kan verkligen rekommenderas!

wall-e-150x150

I måndags var vi även på bio och kollade på en aningen trevligare och sötare film; den nya Wall-E (ovan), verkligen en mysig och rätt så rolig film att få med sig för både barn och vuxna. Så gå och se den och få er en go skratt:-)

Ja som ni förstår, nu bara njuter man av dagarna här :-)

Ingredienserna jag använde i kardemummasconsen:

1/2 dl skalade sesamfrö

2 dl grovt rågmjöl

1 dl dinkelmjöl

1 dl bake pro proteinpulver

1 dl vatten

1/2 ts salt

2 ts bakpulver

2 ts vaniljsocker

2 ms fruktsocker

Ca 2 ms kardemumma + lite kanel

50 g smör

Ca 2 dl kesella light

Ca 1 1/2 dl med hackade paranötter, pumpafrö och strödadlar (totalt)

Blandade först allt det torra och smulade i smöret, därefter åkte kesella och vattnet i. Hade lite extra mjöl brevid då det kan bli kladdigt vid knådandet, delade sen degen upp i ungefär 9 scones. Steks mitt i ugnen på 225 grader i ca 15 minuter. Let the frossa begin!

scones

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Svamp- och kycklingsallad

01 måndag Sep 2008

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ 1 kommentar

Etiketter

dietmat, diettmat, kalorier, kylling, matsopp, matsvamp, Mina Recept, oppskrift, salat, sallad, sopp, svampar, svampsallad

Ja hela svampinköpet i lördags gick åt i salladen, även körsbärstomaterna och den färska rapsoljan blev testad … och oljan luktar och smakar ju bara helt himmelskt!

Det blev en rejäl salladsportion som jag kunde dela upp i 2 måltider faktiskt, riktigt skönt med lite mättnadskänsla.. :-)

31-august0001-svamp1-300x186

Ingredienser:
150 g stekt svamp (örtsalt, vitpeppar, lite riven muskatnöt)
100 g stekt kyckling
250 g isbergssallad (1 påse)
100 g körsbärtomater
50 g gurka (utan skal)
3 g rapsolja (m/vitlök och salt)
Salladen kryddades gott med: örtsalt, aromatkrydda och kycklingkrydda

Hela salladsreceptet ovan innehåller ungefär 258 kcal (for den som undrar):

svamp-og-kykklingsalat-graph-300x231

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

High-reps för benen och svällande ögon och kropp

31 söndag Aug 2008

Posted by Liss in Den mentala biten, Diet, Laga lätt, Hälsa, Kosthåll, Mina fotos, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

benass, benøkt, buljong, deff, deffe, dieting, Dietkost, dietten, fettfri, gklykogenet, högrepetition, høyrepetisjon, Mina Recept, muskler, oppskrift, räksoppa, saltladding, soppa, suppe, svullenhet, tømme, vann, vatte

16:45: På min sista saltladdningsdag i dag fick jag en liten chock när jag såg mig i spegeln om morgonen.. ögonen är rätt svullna och med ett par Derrick-påsar under. Inget vackert syn direkt.
Ser ut som jag varit på supkalas i natt, vilket jag naturligtvis inte har…hi..hi. Lovade min kropp där framför spegelen att den snart skall få vila och återhämta sig.
Det är ju såklart allt saltet och vattnet jag kör i mig nu som gör att jag sväller, tillräckligt till att jag går och funderar på hur i hela friden jag skall kunna visa fram mig i bikini nesta lördag utan att vilja gömma mig bak gardinerna. Men jag får forsöka lita på att tömnings- och laddningsprocessen kommer gå hyfsad bra.
Den nestan fettfria buljongen tillsatt gott med krossad vitlök, kryddor samt lite räkor har hjälpt till med saltladdningen. Plussa på lite ärter, kokt blomkål, nudlar och t ex några kycklingbitar i så har du en nabbt lagat och mättande, varm soppa:

Körde ett alldeles utmattande benpass i dag också, med massor av reps och lite flera set än vanligt för att hjälpa till att tömma muskulaturen för glykogen.. och hemåt gick jag verkligen som en gammal kärring.
Men bara 2 dagar till med high-reps pass och low-carb diet kvar nu, så skall det bli gött att få börja fylla upp och strutta igen från och med onsdagen :-)

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Siesta och valnötsbröd

21 torsdag Aug 2008

Posted by Liss in Den mentala biten, Hälsa, Kosthåll, Mina Recept, Träningspass

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

axlar, biceps, brödmat, bröst, bread, carbo, dieta, Dietkost, hungrig, ICA, mage, massage, oppskrift, pass, promenad, recep. valnøtter, relaxing, resting, svag, Träningspass, trött, valnöttbröd

15:20: I går var det min high-carb dag efter 3 låga kolhydratsdagar. Var helt slut och klarade knappt att gå till gymmet och köra ett halvslött bröst- och tricepspass. Förbrände hellre inte lika mycket som vanligt, så det var inte särskild effektivt.
Tog lika gärna siesta resten av gårsdagen, vilade benen som fortfarande värkte och körde i mig ett halvt valnötsbröd på kvällen. Blev så förbannad sugen på att känna mätthetskänslan igen att jag gav efter .. älskar valnötsbröd! Hoppas det inte sabbar ”formen” för mycket.

I dag däremot är formen såklart mycket bättre igen, blir ju så för mig dagen efter en högdag. Körde ett ganska så bra mage- och axelpass på gymmet också… och slapp även undan de värsta regnskurarna för en gångs skull! ;-) Får hoppas på samma turen under eftermiddagspromenaden.
Så efter en massa hit och dit och arbete de senaste dagarna skall det bli riktigt skönt att få lägga sig på massagebänken i kväll .. gissa om det är efterlängtad!

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dietmat: Low-carb måltid (200 kcal)

18 måndag Aug 2008

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

avocado, dietmåltid, diett, diettmat, diettmåltid, ferske, fett, grønnsaker, ingrediens, kajennepepper, kajennpeppar, kalorier, karbohydrater, kcal, kicken fillet, kolhydrater, kyllingfilet, kyllingkrydder, laga lätt, lågdag, lågkalori, lågkolhydrats, low-carb food, måltid, Mina Recept, näringsinnehåll, næringsinnhold, oppskrift, proteiner, smalmat, vegetable

11:00: Gårsdagens smakliga kvällsmål: Stekt kycklingfilé m/färska, kokta grönsaker och avokado.

17-august0008-kveldsmat

Ingredienser:
100 g stekt kycklingfilé
50 g kokt blomkål
50 g kokt broccoli
30 g avokado
Krydda: kajennpeppar och kycklingkrydda
Portionen ovan innehåller totalt ca 200 kcal fördelat enligt följande:

kyllingfilet-graph

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dietrecept: Quesadillas light

02 lördag Aug 2008

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Mina Recept

≈ 1 kommentar

Etiketter

bröd, brödmat, fett, fullkorn, god frukost, hårdost, högdag, high carb, hvitløk, ingredienser, karbohydratlading, köttfärs, ketchup, kokebok, kolhydrater, kolisar, ladda, laddning, lade, low-carb, Mina Recept, nyttig, oppskrift, oregano, ost, proteiner, quesadillas, recope, smalmat, sunn mat, tunnbröd, utan socker, vitlök

Jag har som sagt högdag i dag och forsöker få i mig gott med kolhydrater av den lite bättre sorten. Inte så svårt när man älskar brödmat ;-)

Blev så hungrig efter dagens träningspass (och så orkade jag inte vänta på att fullkornsriset skulle koka klart) så jag sopade ihop kylskåpsrester till lättlagade ”quesadillas light” på mitt eget sätt (bild nedan):

jjjjjjj
Ingredienser:llllllll
2 stk tunnbröd med fullkorn och linfrö (Polarbröd)
95 g köttfärsås av stekt köttfärs (5% fett) med lite ketchup light, hackad färsk chili och vitlök
20 g hårdost (10% fett)
Oregano

jjj

Legg den varma ”köttfärsåsen” på ena tunnbrødet, toppa med ost och lite oregano och tryck på det andra tunnbrødet. Låt det stå tills osten hinner smälta lite och skär upp i 4 delar. Attack! :-) Smakar underbart när man är på diet iallafall.

jjjjjjjj

Ovanståend recept innehåller totalt ca 350 kcal fördelad som följande:


Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Jessica Mendoza’s post-workout smoothie

30 onsdag Jul 2008

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

beijing, drikke, dryck, games, idrott, jessica mendoza, karbohydrater, kina, kolhydrater, lekar, leker, mat, Mina Recept, næring, nutrition, olympiske, oppskrift, os. ol. olympic, peking, per serving, postworkout, recipe, smothie, softball, softboll, sojamjölk, Sport

11:46: Softbollstjärnan och OS-aktuella Jessica Mendoza delar med sig av sin smoothie-recept som hon brukar dricka efter sina träningspass:

1 kopp blåbär
1 medium banan
1/2 kopp jordgubbar
1 ms jordnötssmör
1/2 kopp sojamjölk
1/2 kopp isbitar (valfritt)

Kör alla ingredienser i mixaren och servera.
Innehåller: 366 kcal per portion
Kolhydrater: 60.5 g
Protein: 10.3 g
Fiber: 9,5 g
Fett 11 g (1.7 g mättad fett)

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Videorecept: Enkla glass-sandwich med jordnötssmör – för stora och små

19 lördag Jul 2008

Posted by Liss in Mina Recept, Receptvideos

≈ 1 kommentar

Etiketter

baka, bake, banan, bananas, bananer, barn, barnkalas, bursdagsmat, eko, ekologisk, fullkorn, fullkorns, glass, grahams, hälsosamt, healthy, hverdagsmat, ice cream, jordnötssmör, kalas. barneselskap, kex, kjeks, lettlagad, markatta, Mina Recept, naturell, nutrition, nyttig, nyttigare, oppskrift, peanøttsmør, peanut butter, sandwich, sötsugen, smått og godt, snacks, sunt, vuksna, whole grain

sandwichenI går kväll gjorde vi en ny ”receptvideo” där jag fixar till lite snacks jag har varit sugen på att testa ett tag. Jag kallar bara godbitarna för enkla glass-sandwich.

Du behöver bara 3 ingredienser, och efter en snabb tillagning skall sandwichen ligga i frysen i 6 timmar innan servering.

Helt kanon att ta ur frysen och ge till godissugna barn eller sånna som mig som har ätardag ..he..he. Vi har redan hunnit smaka på dessa i dag och de blev såklart jättegoda, kalla och läckra, blir kul å se om min son gillar dem också, ja, om det finns något kvar när han kommer hem då ;-)

*Får du tag på ekologiskt jordnötssmör (Kung Markatta) och/eller orkar bakar egna grahamskex är du på god väg att göra snacksen nyttigare.

Update: Nå kan du også finne ovenstående oppskrift og andre oppskrifter i den norske bloggen Hverdagsmat

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Fettsnål glass; Melonsorbet

10 torsdag Jul 2008

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ 4 kommentarer

Etiketter

akacia, äggvitor, banta, bantning, cantaloupe, choklad, fett, fettsnål, frestande, frukt, galia, glass, godbit, honey, honning, honung, honungsmelon, iform, is, jordgubbar, kakao, kcal, kolhydrater, kost, light, mat, melon, Mina Recept, oppskrift, protein, sjokolade, slank, slanking, smalmat, sommarglass, sommeris, sorbet

melonsorbet-180x300 Kom precis över den här frestande godbiten som nog skulle smaka gott på en vanlig dietdag, särskild när man gjort den själv. Flera liknande recept med kakaosmak, frukt och jordgubbbar hittar du via länken längre ner.

Ca en halv liter glass eller 6-10 pinnar
300 g melonkött av galia, honungsmelon eller cantaloupe
Saft av en halv citron
3 äggvitor
3 msk akaciahonung
Korn av en halv vaniljstång

Tillberedning
Mosa melonköttet tillsammans med citronsaften (ev i en liten mixer). Äggvitorna vispas till hårt skum med akaciahonung och vaniljkorn och blandas sedan med det mosade melonköttet. Frys den färdiga sorbeten i en glassmaskin tills den är halvt fryst. Lägg därefter glassen i pinnglassformarna och frys tills den är helt fast. Alternativt kan sorbeten sättas in direkt i frysen i formarna och frysas från flytande form.

Energi per 100 g: 58 kcal
Fett: 0,1 g/2 %
Protein: 3,0 g/21 %
Kolhydrater: 11,0 g/77 %

melonas

Om du inte har någon glassmaskin kan glassen frysas in i frysen. Då ska du röra i glassen varje kvart tills den har den konsistens du önskar. För den som inte är rädd för lite mera (nyttigt) fett i passar det nog perfekt att blanda in lite hackade nötter.

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Nyttiga och lättlagade tortillawraps

01 tisdag Jul 2008

Posted by Liss in Mina Recept

≈ Kommentering avstängd

Etiketter

3, avocado, avokado, fet fisk, fett, fettkällor, fisk, gurka, laga lätt, laks, lax, lättlagad, lunsj, matlåda, Mina Recept, nistepakke, nyttig, omega, oppskrift, philadelphia. light, recipe, sallad, senap, smalmat, tomater, tortilla, tortillawraps

lakselunsj-300x244

Ingredisenser:
12 skivor rökt lax
4 tortillawrap (gärna fullkorn)
4 msk philadelphia naturell (light)
8 skivor avokado
Lite rucolasallad

Tillbehör:
Gurkstavar och cherrytomater

Så här gör du:
Breda ut philadelphiaosten på tortillasen. Lägg på skivor av rökt lax, sallad och avokado. Viks i båda änder och rullas ihop, eller dela evt i två.

Tänk bara på vilka bra fettkällor både laxen och avocadon är. Och självklart finns det otaliga  variations-möjlligheter för vad man kan lägga i en tortillawraps. Själv brukar jag ofta använda liiite dijonsenap i tortillawraps för att få lite extra sting i smaken.  ;-)

Recepten finns även på norska här. Kika gärna i mitt receptalbum för flera maträtter.

Mitt tidigare inlägg om fet fisk/omega 3 kan du läsa här: Älska fisken för den älskar dig!.

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Min dietpannkaka på receptvideo

30 måndag Jun 2008

Posted by Liss in Cool & Fun, Diet, Laga lätt, Fitnessvideos, Kosthåll, Mina Recept, Receptvideos

≈ 8 kommentarer

Etiketter

deff, diet pancake, dieting, Dietkost, dietpannkaka, diettpannekake, eggepannekake, kost, Kosthåll, laga lätt, lissfit, matlaging, Mina Recept, nutrition, online, oppskrift, pannekake, proteinpannekake, proteinpannkaka, recipe, smalmat, Videos

Lördag kväll så filmande Husmusen lite medan jag gjorde min goda dietpankis. Vi fick ”kämpa” lite med konverteringen etc, men fick till slut till det.. mja.. på något sätt ..he..he. Kanske inte så himla ”superseriöst”, men vi har hade ju rätt så kul med hela ”experimentet” iallafall, så kanske det kommer flera framöver:



 

Pannkaksreceptet från pannkaksfilmen:

 

Ingredienser:
30 g proteinpulver
20 g äggula
150 g äggvita
5 g rapsolja (att steka i)

Sötningsmedel
Arrak (romessens)
Kanel

Tillbehör:
50 g lätt kesella (Kesam, mager)
50 g äpple (u/skal)
50 lågkalori sylt

Totalt ca 400 kcal

Kolhydrater: 18%
Protein: 51%
Fett: 32%

Prova också min chockladpannkaka

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Oz Garcias gröna anti-age drink

27 fredag Jun 2008

Posted by Liss in Mina Recept

≈ 2 kommentarer

Etiketter

anti-aging, apple, detox, drikke, drink, dryck, fänkål, föryngande, föryngra, forynge, foryngende, grön smoothie, grönkål, grönsaker, grönt, gurka, guru, hackade, hälsosamma, helse, helsefremmende, hud, juice, Kosthåll, mangold, Mina Recept, mineraler, näringsfysiolog, nutrition, oppskrift, oz garcia, persiljvistarm, pressa, rejuvenating, saftpress, salatblader, selleri, sitron, smoothie, sunn, vital, vitaminer

green-drink-140x150Kim Cattrall, Hilary Swank och Mariska Hargitay är några av fansen till kostgurun Oz Garcia, som i dessa dagar är aktuell med sin nya bok ”Redesigning 50″.

Nu har han delat med sig av ett recept på en av sina gröna anti-aging drinkar. Just den här har jag inte testat än, men efter dieten kommer det bli massor av experimento :-)   Men, du kan ju testa:

Den gröna drinken

Räcker till ungefär 3 glas

1 gurka, skalad och hackad
3 stjälkar selleri, hackas ca i 5-cm bitar
1 äppel, urkärnat och hackad
1/2 kopp fänkål (ca 1 liten fänkål, hackad)
1/2 kopp grönkål (ca 2 blader, hackade)
1/2 kopp mangold (ca 2 blader)
2 till 3 persiljekvistar, hackade

Valfri garnering:
1 skiva eller lite pressad färsk sitron

Så här gör du:

  1. Lägg gurka, selleri, äpple och fänkål i en bunke, samt grönkål, mangold och persilje i en annan.
  2. Kör alla ingredienserna i en saftpress, och alternera mellan det gröna och de andra grönsakerna. Detta vill förhindrar juicepressen från att få problemer med att pressa det gröna.
  3. Serveras omedelbart i ett stort glas med en sitronskiva eller lite pressad sitronsaft. Är du ny på det här med att göra gröna juicer kan det ta lite tid att vänja sig till smaken. I så fall kan du blanda ut juicen med lite vatten och pressa i lite mer sitronsaft.

sotron-squeeze-300x241

Anti-aging eller inte; massor av nyttigheter får man iallafall i sig av allt det gröna. Jag skall se om jag kan hitta receptet på en liknande grön dryck jag ibland drack på för några år sedan, för den smakade faktiskt rätt så gott. Lägger den i så fall ut här för alla som vill testa. :-) Cheers!

Relaterade inlägg:

3 fräscha detox-smoothies på video

Detoxa kropp och själ

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

3 fräscha detox-smoothies på video

24 tisdag Jun 2008

Posted by Liss in Mina Recept, Uncategorized

≈ 3 kommentarer

Etiketter

agurk, avokado, äppel, cooler, detox, detoxing, dryck, eple, fikon, frukt, fruktsmoothie, grönsaker, grönsakssmoothie, gurka, hallon, hälsosam, honning, honung, Kosthåll, mango, melon, mixer, nyttig, oppskrift, slagg, smaskigt, smoothies, sunn, topphälsa, vatten, Videos

Som ett litet kompliment till mitt inlägg i går; Detoxa kropp och själ så lägger jag lika gärna in en video jag hittade hos Topphälsa, som visar hur man snabbt och enkelt gör 3 olika frukt- och grönsakssmoothies man kan njuta under detoxing eller annars när man blir sugen på något gott.. och nyttig :-)

Flera smoothierecept hittar du hos Glamour

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dietrecept: Tonfiskröra med fullkornsris

21 lördag Jun 2008

Posted by Liss in Kosthåll, Mina Recept

≈ 2 kommentarer

Etiketter

bantning, basisingredienser, Dietkost, diett, förbränning, ingredienser, kajennepeppar, kajennepepper, kalorier, karbohydrater, kesam, kesella, kolhydrater, krossade tomater, lätt, lett, low-carb, mager, Mina Recept, oppskrift, proteiner, rapsolja, slanking, tonfisk, tunfisk

Den här lilla rätten går kanonsnabbt att göra, ett litet must när man väl hunnit bli för hungrig.. för då finns ju faran för att stoppa i sig första bästa godisbiten. Under diet finns det alltid kokt ris här hemma, samt tonfisk och tomat på burk i matskåpet. Så fyll upp matskåpet med basisingredienser!

Kajennpeppar och vitlök är ju också känd för att boosta förbränningen lite och fisken/kesellan bjuder på massor av proteiner. Att det inte ser ut som en maträtt från en 5-stjärnig restaurant får du leva med, men det ju smakar lika gott! :-)

Dagens lunch blev altså tonfiskröran nedan m/fullkonsris:

tunfiskrora-300x235

Ingredienser:
50 g kesella lätt (mager kesam)
1 st burk lätt tonfisk i bitar (ca 140 g)
100 g krossade tomater
5 g rapsolja

1 krossad vitlöksklyfta
kajennpeppar
oregano

Tillbehör:
50 g fullkornsris (kokt)

Så gör du: Stek vitlöken litt i oljan innan du lägger i tonfiskbitarna och krossade tomater. Krydda på med kajennpeppar och oregano och rör in kesellan til slut. Vips klart!

Hela resepten inkl, fullkornsris innehåller ungefär 382 kcal fördelad som i diagrammet nedan:

tunfisk-graph-300x231

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

Dietrecept: Chokladpannkaka

14 lördag Jun 2008

Posted by Liss in Diet, Laga lätt, Kosthåll, Mina Recept

≈ 9 kommentarer

Etiketter

ägg, äppel, deff, Dietkost, dietpannkaka, dietrecept, diett, egg, eple, goa, gram, hälsosam, kesam, kesella, kost, laga lätt, lätt, lågkalori, lett, mat, matsked, Mina Recept, nyttig, oppskrift, pannekake, pannkaka, proteinpannkaka, protien, rapsolja, rapsolje, sötningsmedel, smaklig, smaskig, speseskje, ss, stekpanna, sunn, sylt, syltetøy, tjocka

På kvällarna brukar jag unna mig ett rejält smaskigt mål som skall hålla hela natten, ja under diet också, har liksom något att se fram till då under hela dagen. I går kväll blev det altså chokladpannkakan på bilden nedan gjort på äggvita och proteinpulver, och självklart kan den här pannkakan varieras i det oändliga:

sjokoladepannekake

Ingredienser:
50 g fullkornsris, kokt
30 g proteinpulver
20 g äggula
150 g äggvita
5 g rapsolja (att steka i)
Sötningsmedel
Kakaopulver

Blanda allt med visp och stek i oljan i lagom varm stekpanna. Jag brukar ungefär 12 droppar sötningsmedel och 1 liten matsked kakaopulver. Tillbehöret nedan är et must till den här pankisen också! ;-)

Tillbehör:
50 g lätt kesella
50 g äpple (u/skal)
50 lågkalori sylt

Hela den stora, tjocka goa pannkakan inkl tillbehöret innehåller omkring 500 kcal.

chokladpannkaka-graph

Spread the Word!

  • Facebook
  • E-post
  • Skriv ut
  • Pinterest

♣ Online i bloggen nu:

♣ Huvudkategorier

  • SportyChic Shop
  • Träning
  • Mina Recept
  • Glutenfritt
  • Diet, Laga lätt
  • Shopping
  • Fashion
  • Träningsoutfits
  • Ekologiskt / Rawfood
  • Övningar
  • Mina träningsvideos
  • Receptvideos
  • Våra Devon Rex katter
  • Resor, Semester & Hotel

♣ Mina bästa recept:

♣ Etiketter

biceps bilder Diet, Laga lätt Dietkost exercise fett Fitness frukt glutenfritt gym jogging kardio kcal kläder kolhydrater Kosthåll laga lätt low-carb lättlagad löpning mat Mina fotos Mina Recept nyttig oppskrift outfit pass powerwalk promenad rawfood rosa rygg Shopping smalmat Sport styrketräning tips trening Träning träningskläder Träningspass Videos Västerås workout Övningar

♣ Pick a word:

Cool & Fun Den mentala biten Diet, Laga lätt Ekologiskt / Rawfood Events Fashion Fitness Fritid Glutenfritt Hälsa Kardio Kosthåll Laktosfritt Löpning Mina fotos Mina Recept Resor, Semester & Hotel Råläckert Shopping Sport Tips & Tricks Träning Träningsoutfits Träningspass Träningsutrustning & duppeditter Träningsvideos Tävlingar Uncategorized Utan ägg Övningar
Slideshow: Fitnessfestivalen 2009

♣ Close Up Pic’s:

SportyChic Sweden
bloglovin

♣ Min träningsdagbok:

♣ RSS SportyChic bloggen

  • Nya snygga leggings från Frenetic
    Snygga och bekväma leggings från Frenetic finns nu i shopppen! In och kika:
  • Sporty Outfit Idea's: Trendy Blue
    Träningsoutfit idea's: Sommarsnygg på träning med våra sportkläder kt Träingsplaggen från outfit-collagen ovan: Sports BH ION Actif Träningstights Susana Gateira Snygg spinningbyxa med padding Susana Gateira
  • NEW IN! Rosamönstrad JOLIE sport-BH
    Vi har nyss lagt ut en till JOLIE sport-BH i ett riktigt snyggt rosamönstrad tyg från ION Actif USA. Från USA har vi precis fått in några riktigt härliga tränings-nyheter från sportmärket ION Actif Performance Wear som gör riktigt snygga och funktionella träningskläder för kvinnor. NB! Begränsad upplaga!
  • Sommarnyhet: Bermuda sport-shorts från Susana Gateira
    Vi har fått in en till härligt snygg och bekväm träningsnyhet från Susana Gateira - nämligen den här bermuda-style sportshortsen i djup ceriserosa & vit kulör! Mera bilder och info hittar du på produktsidan: http://sportychic.se/Gateira-traeningsshort
  • Exklusiv nyhet: JOLIE sport-BH från USA
    Från USA har vi precis fått in några riktigt härliga tränings-nyheter från sportmärket ION Actif Performance Wear som gör riktigt snygga och funktionella träningskläder för kvinnor. Ja kolla bara tränings-BH:n nedan som har en snitsig ryggdesign och härligt mönster! Simply adorable! Finns just nu i storlekar från XS till L Begränsad upplaga! Fodrar med CoolM […]

♣ LissFit på YouTube

♣ SportyChic på Twitter

  • Nya snygga leggings från Frenetic i shoppen: fb.me/1B5j6DIiw 3 days ago
  • Cookies, anyone?.. ;o) fb.me/1GkdAL5s9 1 week ago
  • ★ SOMMARKAMPANJ! ★ Handla nu, betala i augusti. Nu kan du göra sommarens inköp i lugn och ro och betala först i... fb.me/1Bsp4FXe4 2 weeks ago
  • Nyhet: Rosamönstrad JOLIE sport-bh från ION Actif USA sportychic.se fb.me/1Nn0pxKaC 3 weeks ago
  • Snygg nyhet i shoppen: Bermuda-style sport shorts från Susana Gateira i djup ceriserosa & vit kulör! fb.me/1aul5TjGp 1 month ago
Follow @SportyChicFit

♣ Kategorier

  • Cool & Fun (42)
  • Den mentala biten (27)
  • Diverse (165)
    • Events (44)
    • Fritid (55)
    • Hottie (9)
    • ShowBiz (8)
    • Tankar (10)
    • Tävlingar (27)
    • Tips & Tricks (30)
  • Ekologiskt / Rawfood (55)
  • Fitness (53)
    • FitMom's (5)
    • Fitnessprofiler (19)
    • Fitnesstävlingar (6)
    • Fitnessvideos (7)
  • Hälsa (45)
    • Hälsa & Forskning (16)
    • Stress (3)
    • Visste du (4)
  • Kosthåll (256)
    • Combo Food (4)
    • Diet, Laga lätt (120)
    • Kökskemi (2)
    • Mina Recept (199)
      • Glutenfritt (59)
      • Laktosfritt (25)
      • Utan ägg (24)
    • Råläckert (43)
  • Mina fotos (219)
  • Our House (3)
  • Röstningar & Tyck till (3)
  • Resor, Semester & Hotel (24)
  • Shopping (146)
    • Erbjudande (4)
    • Fashion (78)
    • Outfits (19)
    • Träningsoutfits (69)
    • Träningsskor (7)
    • Träningsutrustning & duppeditter (38)
  • Skönhet & sånt (14)
  • Sport (39)
  • Träning (289)
    • Övningar (42)
    • Inspiration & Tips (18)
    • Kardio (53)
    • Löpning (47)
    • Träna hemma (15)
    • Träningsmusik (13)
    • Träningspass (190)
  • Uncategorized (31)
  • Våra Devon Rex katter (8)
  • Videos (58)
    • Mina träningsvideos (19)
    • Receptvideos (5)
    • Träningsvideos (23)
    • Videoblogg (3)

♣ Senaste kommentarer

Tävla och vinn trend… on Tävla och vinn!
Frank on Eco & Rawfood shops o…
Linda on Mina egna dietrecept
Liss on Mina egna dietrecept
Helene on Mina egna dietrecept
Liss on About Liss
Pia on About Liss
Gabrielle on About Liss
Liss on About Liss
Pinglo on About Liss
Liss on New In: Mörk gråmelerad byxa i…
Malin on New In: Mörk gråmelerad byxa i…
Ingegerd on Eco & Rawfood shops o…
Kryddig butternut-ma… on Mina egna dietrecept
Kryddig butternut-ma… on Glutenfri low carb pizza

♣ LissFit stödjer:

  • GeBlod
  • Friends
  • Autism- och Aspergerförbundet

♣ Rekommenderar gärna:

  • Runner's World
  • Muscle & Fitness Hers
  • Antidoping.no
  • Fitness Magazine
  • Träningskompisen
  • Betongkjerring

♣ Sporty Blog Love:

  • Anneli Johansson
  • Catrin-tin
  • Kristina Persson
  • Cissi
  • FreshForLife
  • Trejna
  • Sandra
  • Ann-Karin
  • Maod
  • RockaByeLife
  • Nenne
  • BadGear
  • Mot formen
  • Emma Elena
  • TrendOträning
  • Jenny Söderberg
  • Emla
  • Ulrika
  • Christian
  • Linda
  • Annikas Blogg
  • Christian Svensson
  • Sara Sofia
  • Rebecca
  • Susannes blogg
  • Träningslära
  • Norrlandseliten
  • Fredrik
  • Rebecca Selvert
  • Maria Andersson
  • Ulrika Merkel
  • Line Wilkens
  • SuntHjerte
  • Lotta
  • Lotta Smedetun
  • Pinglo
  • Znuttan
  • Tina Malmberg
  • Anna Maria Lacatus
  • Norah
  • Annika Summel
  • Marysomeone
  • Jeanette
  • Anna
  • Hannes verden

♣ Senaste inläggen

  • Venezia
  • Lättlagad glass: Frozen mango-yoghurt med kokosrostad pistaschströssel
  • Nya sköna leggings
  • Axel-ackupunktur och Stekta chilinudlar med ishavsräkor
  • Kajakpaddling vid Björnön
  • Grilla lätt: Chiliburgers med thaibasilika
  • CC-Hammercurl och mini bodyguard jogg
  • Baka nyttigare: Sweet Potato Cookies
  • Säljes: Fisheye-objektiv till Canon
  • Träningsoutfit’s: Sporty Blue
  • Amerikanska blåbär och träningsfri vecka
  • Baka lätt: Varm saffransmousse light med gratinerade persikor
  • Hemmagjord mager korv
  • En till USA-nyhet: Rosamönstrad JOLIE tränings-BH
  • Low carb: Saffrans ostpaj med skogsbär
  • Skön sommarnyhet: Bermuda-style träningsshorts
  • Helgens nyttiga godisbak: Varm jordgubbsmousse light
  • Exklusiv nyhet: JOLIE sport-BH från USA
  • No-bake avokado fudge med chokladsmak och hackade valnötter
  • Spårbyte och vaxexperiment
  • Cashew Cupcakes med Mango Cheese Frosting light
  • Kort filmsnutt från dagens kardiopass
  • Lycklig lottad..
  • Helgens nyhet: Rosa ärmlös träningstopp med öppen racerback
  • Nyttig påskgodis: Raw cashewnöt-ägg med apelsinsmak och mörkt chokladöverdrag
  • Sommarnyhet: Rosa vit bandeu-bikini med små pärlsydda blommor
  • När bara utsidan räknas – Miss Cupcakes 2012
  • Dagens lilla underbara..
  • Stör du dig på denna bild eller text?
  • Cheer Up-pass
  • Supertrendig nyhet: Färgfrossa bland nya snygga sweatpants
  • Nyttigare våfflor: Mustiga belgiska äppelvåfflor
  • Tuff träningsbyxa med färgsprakande fjäril
  • Träningslinne med färggrann fjäril
  • Kardio och speedcat
  • New in: Azurblå träningsjacka
  • Smashing hotpants!
  • Krämig avokadoglass light
  • Inspiration: Sommarfräsch Yoga-outfit
  • Vårnytt: Ärmlös hoodie-topp
  • Vårkick-pass och smarrig hälleflundra
  • Sköna coola sweatpants
  • Lättlagad dessert: Mango Fool light
  • En helg med klös i
  • Vad tycker du? Rosa eller blå?
  • Tävla och vinn trendig träningsbag eller löparficka hos SportyChic!
  • Bittersweets light: Fräsch grapefrukt jelly med mörk choklad och vispgrädde
  • Sportiga presentkort
  • Baka nyttigare: Glutenfria peanut butter cupcakes med jordnöts-frosting
  • Iskrig
  • Hjärtliga pannacottas på mandelmjölk
  • Alla Hjärtans Dag-erbjudande: Hela 15% rabatt i shoppen idag!
  • Sporty Fitness Outfits: Rosaröd Valentine eller Blue Mood
  • 18 km skridskoåkning på gungande sjungande is
  • Dagens nyttiga lunch: Low carb-burgers med lätt tzatziki
  • Badkläder: Nya bikinis och monokinis
  • Dagens duppedips
  • Vilken skillnad!
  • Fräck nyhet: Rosarutig huvjacka
  • Januari månads träningssammandrag och variation
  • Enkel, nyttig och god brunch: Porcherade ägg på sojafilé med sallad
  • Bambi på isen grejade newbie-milen på långfärdsskridskoåkning
  • Tuff nyhet: Street-style tröja med snygga blå detaljer
  • Nyttigare snacks: Chokladfondue med frukt och bär
  • BeachWear teaser: Beach 2012 motivation boost
  • Ice bikin” n” snow joggin” vid”
  • VÅRNYHET: Street style leggings med coola färgprints
  • Laga lätt och gott: Ugnsgratinerad tuna-squash med sesamfrön
  • Be Happy, Go Skiing
  • Äntligen REA! Fynda snygga träningskläder och modekläder på SportyChic’s januari-rea!
  • Rullar igång snöbollen 2012
  • Sprang vilse i Rocklundaspåret
  • Julkul för Legolas
  • Part 3: Gratis minikokbok med nyttiga julrecept
  • Tagga/skicka in bild på dig…
  • Glamnytt: Leggings med glittriga stenar eller svart strass
  • Härligt mjuk och lurvig pälsväst med zip-skärp
  • Frosty, soligt och halt kombikardio pass
  • Ny snygg spinningbyxa med vadderad gren – happy spinning butt!
  • Mössor med renmönster och vit fuskpäls
  • New in: Snövit zip-hooded fleecejacka med lilavioletta inslag
  • Tävla och vinn glammig julklapp!
  • Nya lilla Facebook-shoppen öppen
  • Vintermönstrad tröja med dubbel polokrage
  • Presentinslagning med korthälsning
  • Skynda och fynda smashing BH-topp
  • Som en vintersaga: Snövit väst i skön fuskpäls-kvalité
  • Helgens mjuka nyhet: Stickad miniklänning med elegant cowl-hals
  • NEW IN! Läcker träningsbyxa med blå sport mesh och V-midja
  • Dagens snygga nyhet: Cool huvtröja i grå och rosa nyanser
  • Outfit Idea: Mixa metallic, stretchigt, stickad och päls
  • New in! Underbar stickad kofta med empireliv och fuskpälsdetaljer
  • Träningsnytt från Gateira: Tuff löpartights och löpartopp med coola sport mesh-detaljer
  • Don’t freeze with da fleece: Multi-tube och pannband
  • Nya mjuka accessoarer: Skotskrutig pälsmössa i 3 olika färger
  • Värmande höstnyheter: Öronmuffar och korta benvärmare i leopardmönstrad fuskpäls
  • Läcker nyhet: Rosa zip-hoodie fleecejacka
  • SportyChic’s fitness fashion slideshow
  • Red Hot Chili Peppers-outfit
  • New In: Mörk gråmelerad byxa i 5-ficksmodell

♣ Våra resor & restips:

  1. Buenos Aires, Argentina
  2. Budapest, Ungern
  3. Prag, Tjeckien
  4. Bad Gastein, Österrike
  5. Berlin, Tyskland
  6. Istanbul, Turkiet
  • View my profile
  • Create your own travel map or travel blog
Add to Technorati Favorites BlogRankers.com Blogglisten Hälsoblogg Blog Directory
wordpress statistics

Blogga med WordPress.com. Tema: Chateau av Ignacio Ricci.

loading Avbryt
Post was not sent - check your email addresses!
E-postkontroll misslyckades, försök igen
Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.